Rozmowa z Michałem Pawłowskim – mistrzem Europy

  • 20.02.2019, 09:42 (aktualizacja 20.02.2019 09:48)
  • Wywiad przeprowadziła Agnieszka Głowacka
Rozmowa z Michałem Pawłowskim – mistrzem Europy
Michał Pawłowski ma dopiero 21 lat, a już jest dwukrotnym mistrzem Polski i dwukrotnym mistrzem Europy w trójboju. Pochodzący z Ligowa sportowiec opowiedział nam, jak dzięki ambicji i ciężkiej pracy można zajść naprawdę daleko, czym kieruje się w swoim treningu oraz o dalekosiężnych planach na rozwój.

Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?
Moja przygoda ze sportem zaczęła się właściwie od zabawy, a było to w drugiej klasie gimnazjum. Na początku robiłem popularne „pompki”, a po kilku miesiącach wraz ze znajomymi stworzyliśmy amatorską siłownię. Sztangi zastąpiliśmy zwykłymi rurkami, zamiast profesjonalnych obciążeń mieliśmy felgi i odlane z betonu krążki. I tak trenowaliśmy systematycznie, jednak po pewnym czasie postanowiłem kupić profesjonalny sprzęt i zrobić siłownię u siebie w domu. Gdy po ponad roku sprzętu i obciążenia było już za mało, wybraliśmy się do profesjonalnej siłowni. 

Czyli małymi kroczkami do celu. A co sprawiło, że zająłeś się sportem profesjonalnie?
Gdy zauważyłem szybki przyrost siły i masy oraz przewagę, jaką mam nad rówieśnikami, postanowiłem spróbować startu w zawodach. Od samego początku bardzo poważnie podchodziłem do tematu, tzn. regularnie trenowałem i trzymałem dietę, a także nie piłem alkoholu i nie imprezowałem. Zawodowstwo wymaga poświęceń. Wierzyłem, że tylko dając z siebie 100%, będę mógł po pewnym czasie zbierać plony swojej ciężkiej pracy. I tak też się stało. W 2018 roku zdobyłem dwa tytuły mistrza Polski oraz dwa tytuły mistrza Europy. Na ostatnich mistrzostwach Europy byłem najsilniejszym juniorem wszechwag. Moje sukcesy i osiągi zawdzięczam zaangażowaniu, ciężkiej pracy i ogromnej pasji do sportu. 

Na czym polega dyscyplina, którą trenujesz – czym jest trójbój?
Trójbój składa się z trzech elementów. Kolejno przysiad, wyciskanie sztangi oraz martwy ciąg. Zadaniem zawodnika jest uzyskanie jak najwyższego wyniku w każdym z bojów podczas wykonywania jednego powtórzenia, do każdego boju są 3 podejścia. Wygrywa ten, który uzyska największą sumę z wyżej wymienionych bojów. Trójbój w ostatnim czasie zyskuje na popularności, co bardzo mnie cieszy. 

Zdradzisz, ile bierzesz na klatę?
Mój rekord na klatę, czyli w wyciskaniu sztangi, to 190 kg, osiągnięte na mistrzostwach Europy w kwietniu i powtórzone również na mistrzostwach Europy w listopadzie.

To imponujący wynik. A jak reszta elementów trójboju?
Reszta elementów trójboju jest zadowalająca. Najbardziej dumą napawa mnie wynik przysiadu - 310 kg, z kolei w martwym ciągu mój rekord wynosi 280 kg.

Sam jesteś dla siebie trenerem - jak wygląda Twój trening? 
Trening zaczynam od złożonej rozgrzewki, później trening siłowy, którego forma jest różnorodna i uzależniona od etapu przygotowań do zawodów. Jedne z najcięższych to 6 jednostek treningowych w tygodniu. Zdarza się, że trenuję 3 razy w tygodniu, jak właśnie teraz, gdy trwa sesja. To także czas na regenerację i odpoczynek po wyczerpującym roku. Marzę o współpracy z fizjoterapeutą, aby zapobiegać kontuzjom i skutecznie zwalczać nadwyrężenia czy drobniejsze urazy.

Korzystałeś kiedyś z doświadczenia i umiejętności innych trenerów?
Korzystałem ze szkoleń i kursów innych zawodowców. Aktualnie jestem instruktorem trójboju siłowego, instruktorem kulturystyki oraz trenerem personalnym. Zdobyta wiedza oraz dotychczasowe doświadczenie są wystarczające, abym sam układał sobie treningi i sam planował starty w zawodach.

Jakie są Twoje największe sukcesy?
Moim największym sukcesem jest wygranie ostatnich mistrzostw Europy, na których pobiłem swój życiowy rekord w przysiadzie oraz byłem najsilniejszym juniorem. Niewiele zabrakło także do zakwalifikowania się do mistrzostw świata organizowanych przez Arnolda Schwarzeneggera. Żałuję, że nie udało mi się wystartować również w przysiadzie, jako osobnym boju. Wiązało się to z większymi kosztami za starty, które niestety dla mojej kieszeni były zbyt duże. 

Wspomniałeś wcześniej o sesji, czym zatem zajmujesz się poza treningami i zawodami?
Studiuję zaocznie fizjoterapię na jednej z gdańskich uczelni, a na co dzień pracuję jako trener personalny i instruktor trójboju w Sierpcu. Myślę, że tu również mogę pochwalić się sukcesami – prowadzone przeze mnie osoby w tym roku zaliczą swoje pierwsze starty w profesjonalnych zawodach.

Ciekawią mnie Twoje sportowe plany na przyszłość: porzucisz kiedyś trójbój na rzecz czegoś innego czy skupisz się tylko na tej dyscyplinie?
Trójboju nie porzucę, jednak w 2020 roku planuję wrócić do zawodów strongman, te dwie dyscypliny w pewnym sensie się łączą. Jako strongman będę także startował w trójboju, tylko w cięższej kategorii.

Jakie jest Twoje największe sportowe marzenie?
Moim największym marzeniem sportowym jest uzyskanie tytułu mistrza świata w trójboju siłowym, ale jeszcze bardziej pragnę zostać mistrzem świata strongman junior. Chciałbym również pobić swój rekord w wyciskaniu sztangi leżąc - o 10 kg, dołączając tym samym do grona wyciskającego 200kg+. Tych marzeń jest trochę, jednak głęboko wierzę, że mój czas jako sportowca dopiero nadchodzi.

 

Z Twoich słów wynika, że to wszystko jest bardzo proste: robisz trening, jedziesz na zawody i jest sukces. Jednak pewnie, jak każdy, miewasz w swoim życiu gorsze i lepsze momenty. Jak walczysz z chwilowym brakiem motywacji?
Największą motywacją są moje osiągnięcia – kiedy mam gorszy moment, uświadamiam sobie, jak wiele już zdobyłem i jak wiele jeszcze przede mną. Wiem, że sukces zależy od zaangażowania i systematyczności. Napędza mnie także chęć zdrowej, sportowej rywalizacji i wciąż jeszcze nieposkromiona ambicja.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła Agnieszka Głowacka

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe