Chcąc ocalić szkoły

  • 20.02.2019, 10:31 (aktualizacja 20.02.2019, 10:37)
  • tekst i fot.SK
Chcąc ocalić szkoły
Radni gminy Zawidz spotkali się na IV Sesji Rady Gminy głównie po to, żeby podjąć uchwały dotyczące likwidacji Szkoły Podstawowej w Osieku w Słupi. W obronie przed zamknięciem placówek  w obradach uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz mieszkańcy. Swoja obecnością uczestników zaszczycił Waldemar Olejniczak, poseł na sejm RP.

Na początku obrad odczytano apel mieszkańców i rodziców. Obecni usłyszeli, że mieszkańcy nie mają nic przeciwko oszczędzaniu i rozsądnemu gospodarowaniu zasobami, jednakże takie traktowanie procesu edukacji ich dzieci i postawienie go na równi z aspektem ekonomicznym jest dla rodziców i mieszkańców bardzo krzywdzące. Likwidacja szkoły w Słupi sprawi, że dzieci będą uczęszczały do innych szkół, będą więc zdane na niedogodności związane z dojazdem, nie można przy tym zapomnieć o zachwianym poczuciu bezpieczeństwa. Likwidacja szkoły spowoduje, że  dzieci zostaną zmuszone do przeniesienia się w obce dla nich środowisko. Jeżeli do tego dojdzie, to już teraz wielu rodziców deklaruje przeniesienie swoich pociech do sąsiedniej gminy. W dalszej części pisma mieszkańcy apelują o rozwagę przy podejmowaniu decyzji w sprawie likwidacji jakiejkolwiek szkoły w gminie Zawidz oraz wyrażają nadzieję, że Rada Gminy dostrzeże inne wyjście z kryzysu ekonomicznego gminy. Potem kolejno głos zabrali dyrektorzy szkół przeznaczonych do likwidacji, którzy prosili Radę o głos przeciw likwidacji. Podstawowym argumentem do likwidacji szkół podanym przez władze gminy są względy ekonomiczne i demograficzne. Przypominamy, że szkoła w Słupi ma 110 –  letnią historię. 
Głos zabrała obecna Teresa Domagalska, prezes zarządu oddziału ZNP w Sierpcu, która  prosiła o uzasadnienie, dlaczego wójt ma zamiar zlikwidować te dwie szkoły i powołać w ich miejsce filie. Dodała, że chce usłyszeć, jakie będą z tego straty, a jakie zyski finansowe dla gminy, oraz co dalej z dziećmi i pracownikami. Odpowiedzi udzielił inspektor oświaty Marek Gąsiorowski. Poinformował on obecnych, że zamiar likwidacji podyktowany był zmniejszeniem ilości uczniów uczęszczających do szkoły oraz zmniejszeniem ilości urodzonych dzieci zameldowanych. Obecnie do szkoły ośmioklasowej uczęszcza 65 uczniów, w następnych latach przewidywana jest jeszcze mniejsza liczba. Na obecną ilość szkół oznacza to 8 uczniów w jednej klasie. Budynek szkoły wymaga inwestycji budowlanych, między innymi należy wybudować salę gimnastyczną. W roku 2017/ 2018 budżet szkoły wynosił 1 milion 107 tys. złotych, zaś otrzymana subwencja oświatowa 604 tys. 160 zł i stanowiła 56% budżetu. W latach wcześniejszych budżet wynosił 910 tys. W obecnym roku szkolnym planowany budżet szkoły to 1mln 354 tys. zł ( wzrost o kwotę 247 tys.). Koszty w 2018 roku dowożenia dzieci do szkół na terenie gminy wyniosły 1mln 126 tys. zł. Sumaryczna wartość planowanych budżetów wszystkich szkół w roku 2019 to 11mln 787 tys. 200 zł.
Dyrektor szkoły w Słupi oznajmiła, że według MEN aż 37% szkół wciąż nie ma sali gimnastycznej, również ponad 30% nie ma boiska, dostęp do urządzeń rekreacyjno-sportowych ma 59%. Dodała, że to nie jest aż taka podstawowa przesłanka, a patrząc na obecne na sesji społeczeństwo, to widać, że mu najbardziej na sali gimnastycznej nie zależy. 
Do rozmowy włączył się Waldemar Olejniczak, poseł na Sejm RP, mówiąc,  że z tej sytuacji można wyjść. Jest wiele możliwości przesunięcia, tylko trzeba usiąść i rozmawiać. Dodał, że po rozmowie z mieszkańcami ma wrażenie, że zabrakło rozmowy, a przygotowany projekt uchwały jest przedwczesny i niepotrzebny. Zwrócił się do radnych, żeby jeszcze raz wszystko przeanalizowali i podjęli decyzje zgodnie z własnym sumieniem, sumieniem mieszkańców, swoich wyborców.
Przysłuchujący się dyskusji radny Jan Laskowski podsumował sytuację słowami, że najłatwiej jest coś zlikwidować, dodał, że należy wyważyć za i przeciw, że należy mieć na uwadze, że społeczne za jest ważniejsze niż finansowe. Dodał, że subwencja w gminie Zawidz jest największa w powiecie. Należy przeanalizować, co się bardziej opłaci, bo można stracić w otrzymywanej subwencji. Na koniec poprosił, żeby radni zagłosowali przeciw tym uchwałom i rozpoczęli dyskusję, jak znaleźć oszczędności. 
Dyrektor szkoły w Osieku zwrócił się do radnych słowami Jana Pawła II: „Siła państwa i jego rozwój zależy w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządu, tak, aby dla wszystkich w domach ojczystych starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany, żeby każdy miał dostęp do szkoły i do pracy”. Drugą sentencję dyrektor wygłosił w imieniu rodziców, rady pedagogicznej i społeczności dwóch szkół:
- „Nie chcielibyśmy, żeby nasze dzieci w wieku 6 - 7 lat we wrześniu musiały dokonywać analizy wiersza kolejnego geniusza poetyckiego, czyli  ks. Jana Twardowskiego, który pisał: „szkoła, ławki, tablica, kreda, łza w oku się kręci, szukam, szukam głęboko w pamięci, mej szkoły świętej pamięci”. 
Następnie głos zabrał jeden z mieszkańców, który zwrócił się do byłego starosty Jana Laskowskiego, że może błędem było otwieranie w Zawidzu szkoły średniej i wykładanie na nią takich środków finansowych. Dodał, że Sierpc dysponuje dobrym zapleczem, że może lepiej byłoby te dzieci dowozić właśnie do Sierpca. Do słów mężczyzny odniosła się dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych Krystyna Siwiec, która, jak sama powiedziała, została do tego sprowokowana, mimo że jest to sesja poświęcona szkołom podstawowym. Dyrektor Siwiec zaczęła od kosztów podanych przez inspektora za rok 2018 , zaznaczyła, że te koszty zawierają wszystko, a Zespół Szkół posiada halę, która służy całej gminie. Należący do Szkoły Podstawowej orlik ma przyłącze do Zespołu Szkół itd. Podsumowała, że zmniejszy koszty, gdy wydzieli te opłaty, które Zespół Szkół Samorządowych ponosi za Szkołę Podstawową czy korzystanie z hali przez mieszkańców, instytucje i inne jednostki z terenu gminy. Będzie oczekiwała rozdzielenia wszystkich kosztów i comiesięcznego kontrolowania sytuacji. Krystyna Siwiec dodała, że jest przekonana, że jej szkoła obniży na pewno koszty. 

Głosowanie
Podczas głosowania za likwidacją szkoły byli radni Jarosław Giziński, Anna Kaniowska, Agnieszka Rutkowska. Od głosu wstrzymali się: Oleksiak Marlena, Zaborowski Tomasz.
Łącznie przeciw likwidacji Szkoły Podstawowej w Słupi było 10 radnych. W kwestii likwidacji szkoły w Osieku głosowanie wyglądało identycznie. Uchwały nie zostały podjęte. 
Na koniec głos zabrał wójt Dariusz Franczak, który zaznaczył, że dyskusja nad tym problemem była potrzebna, ponieważ wszyscy muszą wiedzieć, jak sytuacja wygląda i mieć wpływ na podejmowane decyzje. Dodał, że jest niż demograficzny, że na wsiach społeczeństwo migruje, nie wiadomo, jak będzie za kilka lat. Czy te szkoły jednak ze względu na małą liczbę dzieci nie będą musiały zostać zamknięte. Dodał, że cieszy go ta dyskusja,  która okazała się merytoryczną i opartą na kwotach. Zwrócił się do posła z prośbą, żeby podjął inicjatywę, żeby do mniejszych szkół ta subwencja była większa, co przedłuży o kilkanaście lat istnienie tych szkół. Obecnie demografia spada, a zwiększenie subwencji pozwoliłoby przetrwać ten trudny czas. Podziękował radnym, którzy podjęli odważną decyzję i zagłosowali za likwidacją, ponieważ to radny decyduje o byciu tej gminy. Dodał, że mimo głosów i nacisków wiedzą, że nie tylko szkoły potrzebują finansowania, są jeszcze drogi, kanalizacja i inne potrzeby mieszkańców, którzy oczekują realizacji innych zadań. Podziękował także tym radnym, którzy byli przeciwko, dodał, że liczy, iż wspólnie wypracują sposób finansowania tych szkół. 

 

Budżet szkół za rok 2018 :
-Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym 2mln 787 tys. zł, subwencja 2mln 91 tys. zł, gmina dołożyła z budżetu 695 tys. zł. 
-Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Jeżewie 1 mln 646 tys. zł, subwencja 804 tys. zł, gmina dołożyła 841 tys. zł.
-Szkoła Podstawowa im. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Słupi 1mln 107 tys. zł, subwencja 624 tys. zł, gmina dołożyła  483 tys. zł.
-Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Osieku 1mln 362 tys. zł, subwencja 744 tys. zł, gmina dołożyła 618 tys. zł. 
-Zespół Szkół Samorządowych 3mln 674 tys. zł, subwencja 2mln 467 tys. zł, gmina dołożyła 1mln 207 tys. zł.

tekst i fot.SK

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe