V sesja i postępowanie administracyjne

  • 27.02.2019, 09:11
  • SK
V sesja i postępowanie administracyjne
W obradach V sesji Rady Gminy Sierpc udział wzięli mieszkańcy miejscowości Białoskóry, gdzie ma powstać kolejna inwestycja, jaką jest żwirownia. Mieszkańcy pojawili się po to, żeby zgłosić Radzie swój sprzeciw i uzasadnić, jak bardzo negatywnie wpłynie to przedsięwzięcie na życie lokalnej społeczności.

„Żwirownia”
Jedna z mieszkanek Białoskór poinformowała Radę, że dochody lokalnej społeczności osiągane są głównie z upraw na ziemi klasy piątej i szóstej. Powstanie żwirowni pozbawi te ziemie nawodnienia poprzez to, że woda spłynie do wykopów i tym samym uniemożliwi urodzajne plony. Ponadto zabudowania tej pani od planowanej żwirowni dzieli zaledwie miedza. Dodała, że z doświadczenia wie, iż przejeżdżający ciężki transport doprowadzi do dewastacji budynków mieszkalnych. 
-Już w tej chwili mój budynek jest mocno zagrożony, mam popękane sufity, o ścianach nie wspomnę. Jeśli teraz następna kopalnia powstanie bardzo blisko, obok mojego zabudowania, to będzie ten budynek mocno narażony (... )- powiedziała mieszkanka wsi. 
Dodała, że zanim zostanie surowiec całkowicie wydobyty, to miną lata, a przez miejscowość przejadą setki samochodów. Swoją wypowiedź podsumowała słowami, że na wsi  jest środowisko rolnicze, i mieszkańcy nie prowadzą biznesu, z którego czerpaliby dodatkowe zyski.
W tej sprawie wypowiedział się Krzysztof Korpoliński, wójt gminy. Zaznaczył, że jest to dopiero początek postępowania administracyjnego, a zebrana dokumentacja została przekazana do zaopiniowania przez inne organy. Każdy inwestor może złożyć stosowny wniosek do gminy (osobiście lub nie), a gmina ma obowiązek wszcząć postępowanie, zawiadomić każdego o planowanym przedsięwzięciu oraz bezstronnie przeprowadzić postępowanie administracyjne. Finał takiego postępowania może być różny, ale każda ze stron może złożyć do kolegium (za pośrednictwem gminy) odwołanie od tej decyzji. 
Szczegółowo sytuację radnym i obecnym mieszkańcom gminy przedstawiła kierownik urzędu. Wyjaśniła, że organem właściwym do wydania decyzji jest wójt gminy Sierpc, a planowana inwestycja zaliczana jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, dlatego konieczne jest wydanie decyzji środowiskowej, oraz może się okazać, że konieczne będzie również sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko. Wójt takiego sporządzenia oceny oddziaływania może oczekiwać od inwestora po zaciągnięciu opinii od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku wójt wystosował stosowne wnioski do obydwu organów. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko, zaś drugi organ opiniujący zwrócił się o uzupełnienie nadesłanej dokumentacji. Ważnym jest, że planowana inwestycja wydobycia kopaliny ze złoża wymaga koncesji. Postępowanie trwa. Ostateczną koncesję wyda starosta powiatu sierpeckiego. 

Głosowali nad..
Po podjęciu uchwał w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sierpc na lata 2019-2027 oraz uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej gminy na rok 2019 radni poddali głosowaniu uchwałę w sprawie planu sieci publicznych szkół podstawowych oraz określenia granic obwodów. Na terenie gminy tak jak do tej pory będą funkcjonowały cztery szkoły podstawowe, tj. w Bledzewie, w Borkowie Kościelnym, w Goleszynie z siedzibą w Białyszewie, oraz w Sudragach. Podjęto także uchwałę w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Sudragach. Likwidacja nastąpi z dniem 31 sierpnia 2019 roku.
-Było kiedyś tzw. unijne przedszkole, i wymóg był taki, że przez 30 miesięcy musieliśmy kontynuować je na własny koszt, i to było takie przedszkole przy szkole podstawowej, a teraz ten punkt przedszkolny włączamy  w całą Szkołę Podstawową w Sudragach. Czyli był, jest i pozostaje on, ale nie jako zewnętrzna instytucją, tylko będzie wchodził w skład szkoły”- wyjaśnił Krzysztof Korpoliński.

W dalszej części obrad wójt wyraził niepokój w związku ze wzrastającymi opłatami za odpady komunalne, które mają miejsce w wielu gminach. Gmina Sierpc obecnie posiada najniższe opłaty, tj. za odpady segregowane kwota wynosi 7 zł od osoby, zaś odpady mieszane 12 zł od osoby. Na tę chwilę przetarg zaplanowany został na maj, a od lipca zostanie podpisana umowa z wyłonionym w drodze przetargu odbiorcą odpadów z terenu gminy Sierpc.
Przyjęto także uchwałą dopłaty dla taryfowych grup odbiorców usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w gminie, i tak odpowiednio kwoty te wyniosą: 0,17 groszy do ceny 1m3 wody plus podatek vat, oraz 0,16 groszy dla grupy pierwszej do ceny 1m3 ścieków plus podatek vat.

SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe