„Odkrywanie tradycji wielkanocnych Mazowsza”

  • 20.03.2019, 09:11
  • Jarosław Asztemborski
„Odkrywanie tradycji wielkanocnych Mazowsza”
Zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych jest jednym z najstarszych i najważniejszych w tradycji związanej z okresem Wielkiej Nocy. Aby go przypomnieć i pielęgnować, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Tradycyjna palma wielkanocna”.

Niegdyś gospodynie samodzielnie wykonywały palmy wielkanocne. Na Mazowszu przypominały one wielobarwne kropidło. Gałązki borówek lub bukszpanu, barwinka, trzciny i wierzbowych witek ozdabiały kolorowymi papierowymi kwiatami, paskami bibuły i wstążkami. Czasem wkładały do palm także pędy porzeczki bądź maliny. Palmy bardzo mocno związane są z wiosną i przebudzeniem przyrody z zimowego snu. Z tym większą radością w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień, tzw. Kwietną lub Palmową zanoszono je do kościoła, gdzie były święcone i obnoszone w procesji. Po powrocie do domu wkładano je za święty obraz, wierząc, że dzięki temu łaska Boża będzie sprzyjała domostwu i całemu obejściu. Istniało też silne przekonanie o tym, że posiadały moc odczyniania uroków i ochrony przed nieszczęściami oraz chorobami. W środę popielcową stare palmy palono, a ich popiołem posypywano głowy wiernych w kościele. 
Zwyczaje te wciąż pozostają żywe, miedzy innymi dzięki inicjatywom realizowanym przez sierpecki skansen. Obchodom Niedzieli Palmowej w skansenie i konkursowi plastycznemu na Tradycyjną palmę wielkanocną od lat towarzyszy niesłabnące zainteresowanie miłośników mazowieckiego folkloru. Najlepiej świadczy o tym wysoka frekwencja podczas uroczystości i rosnąca w każdej edycji liczba zgłoszeń konkursowych. W tym roku już po raz 19. w skansenie do rywalizacji staną najpiękniejsze palmy wielkanocne z całego Mazowsza.
Zadaniem uczestników jest wykonanie palmy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników (z wyjątkiem chronionych gatunków roślin) i tradycyjnych form zdobniczych. Ze względów technicznych jej długość nie może przekroczyć 3 m. W rywalizacji mogą wziąć udział dzieci i młodzież szkolna, osoby indywidualne w każdym wieku i twórcy nieprofesjonalni. Zgłoszenia przyjmowane będą w kategorii indywidualnej i zespołowej. Gotową palmę należy dostarczyć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do 8 kwietnia 2019r. Musi być do niej dołączona metryczka zawierająca imię i nazwisko/nazwę autora/autorów, miejscowość, numer telefonu, adres mailowy oraz określenie regionu, z którego palma pochodzi. Wszystkie prace zgodne z regulaminem otrzymają numery i 14 kwietnia, podczas obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie, zostaną wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Wyboru najładniejszych palm dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie na specjalnych kartach, które otrzymają w kasach Muzeum wraz z biletem wstępu. Dodatkowo komisja konkursowa powołana przez Dyrektora MWM przyzna jednej tradycyjnej palmie mazowieckiej nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi tego samego dnia, po mszy świętej, która odprawiona zostanie o godzinie 14.00. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy. Upominki zostaną również rozlosowane wśród osób głosujących.
Więcej informacji o warunkach udziału w konkursie i jego przebiegu znaleźć można w regulaminie dostępnym na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym Facebooku. Serdecznie zachęcamy do wspólnego poznawania zapomnianych mazowieckich zwyczajów wielkanocnych.

Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe