Interpelacje...

  • 20.03.2019, 09:21 (aktualizacja 20.03.2019, 09:23)
  • SK
Interpelacje...
Radni miejscy pięć godzin obradowali na VIII Sesji Rady Miejskiej Sierpca, której porządek obrad liczył prawie 30 punktów. Punkt poświęcony interpelacjim i komunikatom zdominowała radna Barbara Gil.

Gdy już Rada przyjęła porządek obrad oraz protokoły z poprzednich sesji, przyszedł czas na interpelacje i komunikaty przewodniczącego Rady i przewodniczących poszczególnych komisji. W tym punkcie prawie 10 interpelacji miała radna Barbara Gil, która pytała o sytuację sierpeckich szkół podstawowych po wejściu reformy oświatowej , czyli czy i ilu nauczycieli straci pracę oraz co dalej z wolnymi pomieszczeniami szkolnymi. Pytała/ informowała o podrzucaniu do kontenerów odpadów, o potrzebie wśród mieszkańców stworzenia hospicjum w mieście. Radna chciała też dowiedzieć się, kto jest rzecznikiem prasowym w mieście, dlaczego nie jest emitowany program w TV Sierpc. Poruszony został także temat Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Sierpcu. Radna Barbara Gil stwierdziła, że burmistrz wyrzucił ją z tej komisji i powołał osoby ze swojego komitetu wyborczego. Dodała, że od ubiegłego roku współpracowała z dzieckiem i jego matką, pytała, komu ma przekazać sprawę dalszej opieki, bo jak twierdzi, nie ma wstępu do komisji.
„ (...) Na koniec jeszcze pytam Pana, czy wyrzuci mnie Pan również z asysty pocztu sztandarowego miasta? (...) „ - powiedziała radna i przeszła do prezentacji pozostałych nagrań interpelacji z miasta.
Kolejnym radnym, który zabrał głos, był Paweł Grabowski. Radny nawiązał do składowiska śmieci w Rachocinie, a dokładnie do pojawiających się pogłosek o jego zamknięciu. Pytał o decyzję administracyjną, na podstawie której funkcjonuje składowisko, oraz jakie działania podjęła spółka ZGKiM w sprawie zamknięcia drugiej kwatery. 

Jarosław Perzyński, mimo narzuconego obowiązku odpowiedzi na piśmie, na część interpelacji odpowiedział na bieżąco. Jak sam uzasadnił, nie chce, żeby w opinii publicznej pojawiły się informacje nieprawdziwe lub pewne sugestie, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Nadmienić należy, że na część interpelacji radna otrzymała odpowiedź przed sesją Rady. Burmistrz odpowiedź rozpoczął od tematu kablówki. Powiedział, że radna otrzymała już odpowiedź i powtórzył, że instytucja, która prowadziła telewizję kablową w Sierpcu nie przedłużyła koncesji, a właścicielem sieci kablowej nie jest miasto tylko firma Vectra. Włodarz dodał, że robione jest wszystko, żeby mieszkańcy mieli dostęp do wydarzeń bieżących i informacji dotyczących miasta, dlatego powstał kanał na YouTube Nasz Sierpc TV, gdzie będą i są pokazywane wszystkie wydarzenia z miasta. Ponadto Jarosław Perzyński wypowiedział się na temat kanalizacji ul. Bema. Wspomniał, że jest to temat wielokrotnie omawiany na sesji, więc radna powinna posiadać wiedzę, ponadto mówił o inwestycjach drogowych i budowie chodników. Potwierdził, że kamery pułapki są i działają na terenie miasta. Informacja dotycząca szkół zostanie przekazana radnej w najbliższych dniach, ponieważ nie ma jeszcze decyzji o ilości sal przekazanych do użytku przez Leonium. Dodał, że wspólnie z dyrektorami zastanawiają się, jak z dwóch zmian zajęć przejść na jedną zmianę. Dodał, że nie jest mu znane jakiekolwiek stanowisko w kontekście zwolnienia nauczycieli czy pracowników. Poprosił radną, żeby  ukracała takie nieprawdziwe informacje rozsiewane przez osoby nieprzychylne burmistrzowi czy Radzie Miasta. 
Do słów burmistrza odniosła się radna Gil, która poinformowała, że zawsze przekazuje to, o co proszą ją ludzie. 
„ (...) Jeżeli miasto Sierpc na kilka dni ma setki tys. złotych na imprezy, Panie Burmistrzu, to czyż nie może być kablówka, która jest bardzo ludziom potrzebna? (...)” - powiedziała. 
Rzec można, że wywiązała się mała przepychanka słowna między burmistrzem a radną.
 
Na interpelacje radnego Grabowskiego odpowiedział obecny na sesji prezes ZGKiM-u, który powiedział, że składowisko działa w sposób zintegrowany i w żaden inny sposób nie zostało zmienione. Jeśli chodzi o zamknięcie kwatery nr 2, to zanim nastąpi jej  zamknięcie w sposób techniczny, to spółka musi przygotować się w sposób organizacyjny i formalny, bo z tego tytułu są duże zaniedbania w spółce, a otwarcie czwartej kwatery jest nierozerwalnie związane z zamknięciem drugiej. Tak działają przepisy o gospodarce odpadami, że nie może być dwóch kwater jednocześnie otwartych na terenie wysypiska.
Po słowach prezesa swoje zdziwienie wyraziła radna Gil, która pytała, jak ta spółka działa, jeżeli prezes mówi, że są zaniedbania.
Prezes spółki uzupełnił wypowiedź, informując, że złożył stosowne pismo do biura rady, w którym mówi o zwołaniu komisji, podczas której poinformuje o rzeczach, które na chwilę obecną dzieją się w spółce. 
Radna dodała, że dla niej to niespodzianka, bo ciągle słyszała, że ten pan to świetny prezes, że wszystko wspaniale działa, i teraz nagle okazuje się, że są problemy.
Do wymiany zdań włączył się radny Frydrychowicz, który powiedział radnej, że nie można oceniać człowieka, nie zapoznawszy się z faktami, dodał, że jest to daleko posunięta wypowiedź, która jest nie na miejscu. 
Prezes ZGKiM-u wyjaśnił, że chce przedstawić wszystkie zaniedbania, a na sesji wyszło to tak, jakby to były jego zaniedbania, a jego celem jest przedstawienie sytuacji obecnej w Rachocinie w porównaniu z latami ubiegłymi i do chwili zanim on został pracownikiem spółki. 

Uchwały 
W dalszej części obrad podjęto uchwałę w sprawie określenia wysokości zasad wypłacania diet dla radnych Rady Miejskiej Sierpca i przewodniczących zarządów osiedli oraz zwrotu kosztów podróży służbowych. Po sześciu latach nadeszła konieczność uregulowania tej kwestii. Zmianie uległo zmniejszenie za nieobecność na sesji zwyczajnej Rady Miejskiej w postaci potrąceń. Natomiast wysokość diet pozostaje bez zmian i obowiązuje od 28 grudnia 2012 roku. Dla przypomnienia -  diety zryczałtowane radnych wynoszą: przewodniczący Rady otrzymuje 1980 zł, dla zastępcy przewodniczącego to kwota 1800 zł, przewodniczący poszczególnych komisji stałych 1500 zł, komisji doraźnych 1400 zł, zaś dla pozostałych radnych 1200 zł. W przypadku pełnienia kilku funkcji radny otrzymuje jedną, wyższą dietę. Wysokość diet dla przewodniczących zarządu osiedli wynosi 600 zł. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.
Radni podjęli kolejny raz uchwałę w sprawie zmian uchwały w sprawie ustanowienia roku 2019 „Rokiem gen. Władysława Andersa”, i organizacji obchodów jubileuszowych. Po zmianach w kolegium zasiadają: Piotr Nowakowski, Kazimierz Czemiński, Dariusz Malanowski, Waldemar Frydrychowicz, Joanna Szewczykowska, Krzysztof Rudowski, Sławomir Wojciech Jaworowski, Wojciech Skorłutowski, Marek Zdrojewski, Michał Weber. Radna Barbara Gil poprosiła o dopisanie jej osoby do pracy nad obchodami. Radni jednogłośnie byli za przyjęciem uchwały. 
Potem kolejno uchwały dotyczyły nadania nazwy nowo powstałej ulicy w Sierpcu ( ul. Cypriana Kamila Norwida), wyrażenia zgody na kontynuację dzierżawy nieruchomości w trybie bezprzetargowym na okres trzech lat położonych przy ul. Konstytucji 3 Maja, ul. Narutowicza, ul. Kolejowej, ul. Bojanowskiej, ul. Powstańców. Ponadto przyjęto m.in. uchwałę w sprawie warunków udzielania osobom fizycznym oraz spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stanowiących własność gminy i miasta Sierpc, oraz w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Sierpca w granicach wyznaczonych przebiegiem ulic: Mickiewicza- Płocka- Białobłocka- Lipowa-Mickiewicza.

SK

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe