„Słomiana miss wiosny w skansenie”

  • 27.03.2019, 09:45
  • Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu
„Słomiana miss wiosny w skansenie”
.

Mieszkańcy dawnej mazowieckiej wsi z wytęsknieniem czekali pierwszych oznak wiosny. Srogie mrozy, choroby i niedostatek jedzenia stanowił nieustanne źródło zmartwień. Zgodnie z dawną tradycją młodzież wykonywała marzannę jako symbol zimy. Jej utopienie miało przynieść też obudzenie przyrody z zimowego snu. Zwyczaj ten pozostaje żywy do dziś, stanowiąc najważniejszy element imprezy plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie”. Wydarzenie odbyło się 21 marca 2019 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Sierpecki skansen już po raz kolejny zaprosił dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie na najciekawszą marzannę, prawdziwą miss wiosny. Ich zadaniem było wykonanie słomianej kukły, której ubiór i elementy dekoracyjne nawiązywać miały do przemiany pór roku i aktualnych problemów, z którymi spotyka się młody człowiek. Mali artyści wykazali się w tym względzie wielką pomysłowością, zaskakując komisję konkursową. W rywalizacji wzięło udział 16 marzann. Wszystkie prace otrzymały numery konkursowe, a następnie twórcy mogli zaprezentować ich urodę podczas pochodu. Uczestnicy poznali również znaczenie i źródło obrzędów towarzyszących pierwszemu dniu wiosny. Następnie wraz z opiekunami udali się nad rzekę płynącą nieopodal skansenu. Tam jedna z marzann została spalona i dla pewności jeszcze rzucona na wodę. Dawniej wierzono, że w ten sposób marzaniok dopłynąć ma aż do morza. Natura nie znosi jednak próżni. Na miejsce zimy należało sprowadzić wiosnę. Wracając znad rzeki, dzieci zabrały ze sobą gaik, zieloną gałąź ozdobioną wstążkami i wykonanymi z papieru kwiatami.
    W czasie gdy uczestnicy imprezy brali udział w zabawie związanej z wypędzeniem zimy, trwały obrady jury konkursu. Komisja przyznała trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu, kl Ib
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Morawach
III miejsce – Punkt Przedszkolny Wesołe Nutki z Zawidza Kościelnego
Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 6 w Płocku, kl. IV a
Laureaci otrzymali sprzęt sportowy i pamiątkowe dyplomy. Dla autorów pozostałych prac przewidziano nagrody pocieszenia. Po zmaganiach konkursowych nadszedł czas na poznawanie tradycji mazowieckiej wsi. Uczestnicy konkursu ruszyli na poszukiwania wiosny w zagrodach wiejskich. Mieli okazję przejechać się wozem po wiejskiej drodze. W przydomowych ogrodach wypatrywali pierwszych kwiatów, a na drzewach szukali pąków liści. W izbach chłopskich i wnętrzach dworów szlacheckich oglądali zaś wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” przybliżającą zwyczaje, sztukę ludową i obrzędy związane ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie wydarzenia młodzi twórcy wzięli udział w zabawie przy ognisku płonącym na polanie.
W tradycji ludowej istnieje wiele zwyczajów związanych z okresem wiosennym. Jednym z najpiękniejszych jest wykonywanie palm wielkanocnych. Sierpeckie muzeum stara się popularyzować go poprzez konkurs Tradycyjna palma wielkanocna. Prace konkursowe należy dostarczyć do skansenu do 8 kwietnia. Zostaną one zaprezentowane 14 kwietnia podczas imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”, zaś wyboru najpiękniejszych dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie. Więcej informacji znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i muzealnym profilu na Facebooku. 

Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe