Gmina szuka oszczędności

  • 03.04.2019, 09:17 (aktualizacja 03.04.2019, 09:21)
  • SK
Gmina szuka oszczędności
VIII Sesja Rady Gminy Gozdowo odbyła się 29 marca bez udziału sołtysów. Jak się okazało, nie zostali zaproszeni przez przewodniczącego Rady Gminy. Przypominamy, że w gminie po wyborach zmiana na stanowisku sołtysa nastąpiła w sześciu sołectwach.

Pytali o
Podczas obrad radny Szczypecki pytał, dlaczego sołtysi nie zostali poinformowani o sesji i dlaczego przewodniczący Rady Gminy nie wywiązuje się z obowiązków. Po czym skierował słowa do wójta, pytając, dlaczego ten nie odniósł się do obecnej sytuacji w gminie, czyli do zwolnień i aneksów do umów w kwestii uposażenia. Pytał, co takiego się dzieje, że wójt posunął się do takich kroków. 
Kolejny radny pytał o drogę powiatową Kowalewo – Białuty. Zwrócił  uwagę, że należy tam dokończyć pracę nad poboczami i dokonać oczyszczenia rowu. Pytano również o drogę od ronda w Bonisławiu do Gozdowa. Czy jest szansa, że droga ta poza doraźnym łataniem dziur zostanie porządnie zrobiona. Radna z Gozdowa dopytywała o ul. Polną i trudności z przejazdem przez nią, oraz przypomniała o konieczności budowy  kanalizacji na ul. Sosnowej. Radny Żórawski pytał, dlaczego organ wykonawczy stosuje wybiórcze zamieszczanie treści w Biuletynie Informacji Publicznej, naruszając tym samym przepisy obowiązującego prawa.

Przewodniczący Rady zadeklarował, że za ten błąd  poniesie konsekwencje, jak również za krytykę sołtysów. Oznajmił, że bierze na siebie odpowiedzialność, także za głosowanie w sprawie funduszu sołeckiego. Dodał, że są to radykalne kroki, za które trzeba wziąć odpowiedzialność. 
Wójt odpowiedział na interpelacje i zapytania radnych. Powiedział, że tam gdzie można, szuka oszczędności i ma nadzieję, że kwestię zatrudnienia będzie mógł odwrócić. Odnośnie Biuletynu Informacji Publicznej  zapewnił, że nie ma żadnego celowo szkodliwego działania, gmina przyjrzy się tej sprawie i błędy będzie usuwać. Tematem przejezdności ulicy Polnej oraz poboczami przy drodze powiatowej również się zajmie.

Podjęli uchwały
Radni przegłosowali uchwałę w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2018 Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gozdowie i pokrycia straty bilansowej za rok 2018 z Funduszu Zakładu Pracy poprzez jego obniżenie. Strata wyniosła 36 tys. zł. Przegłosowano też uchwałę dotyczącą ustalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.  Podjęto także uchwałę w sprawie likwidacji publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrowach. Mazowiecki Kurator Oświaty stwierdził, że zachodzą podstawy do likwidacji szkoły i wyraził pozytywną opinię w tej kwestii. Z dniem 1 września 2019 roku uczniowie będą mogli kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Gozdowie. 
Radny Żórawski odniósł się do uchwały dotyczącej wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy na lata 2019-2028. Radny, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, odniósł się do zmian w budżecie. Radny zastanawiał się, ilu ludzi w gminie straci pracę, po czym wymienił planowane oszczędności: administracja publiczna Urzędu Gminy zmniejszenie o 382 tys. zł, dowożenie uczniów do szkoły o 138 tys. zł, GZGK zmniejszenie wydatków o 73 tys. zł, zmniejszenie wynagrodzenia pracowników o 60 tys. zł. Łącznie to daje 656 tys. zł.
Do jego słów odniósł się przewodniczący Rady, który na wstępie nawiązał do kampanii wyborczej i poruszanej kwestii zadłużenia. Dodał, że to stąd obecna władza nastawiła się na szukanie oszczędności. Odniósł się do poruszonej przez radnego Żórawskiego  kwestii konsolidacji sześciu kredytów. Przewodniczący przypomniał radnemu, że to własnie radny był przeciwny  kredytowi konsolidacyjnemu. 
Dyskusję radnych podsumowała radna Miller, która zaproponowała, żeby nie wytykać, jak kto głosował i nie dzielić Rady na prawą i lewą stronę. Cofnęła się do okresów zaciąganych kredytów i przypomniała, że w tym czasie majątek gminy wzrósł do 68 mln zł, w tamtym okresie sytuacja była bardzo korzystna, były duże dotacje unijne, kredyty były brane, ale te pieniądze nie zostały przejedzone, tylko inwestycji było bardzo dużo. Dodała, że chcąc coś zrobić, należało mieć środki własne, na co zaciągano kredyty. Podsumowała, że jako gmina z budżetem 1.5 mln zł niewiele mogła zrobić bez kredytu. Ze względu na wprowadzone oszczędności liczbą 8 głosów za i 6 przeciw nie wszystkie sołectwa otrzymają fundusz sołecki.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe