Folklor wciąż obecny jest

  • 03.04.2019, 09:41
  • (katia)
Folklor wciąż obecny jest
Kto pamięta Kasztelanie? Jedne z najbardziej barwnych i roztańczonych wydarzeń w naszym mieście, które odbywały się jeszcze parę lat temu, gromadząc rzesze mieszkańców Sierpca i okolic. Można było podziwiać zespoły prezentujące tańce z różnych stron Polski i świata. Dziś Kasztelanii już nie ma, ale okazuje się, że folklor, w najlepszym wydaniu, wciąż obecny jest w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

30 marca odbyły się po raz szósty Kasztelańskie Spotkania Folklorystyczne, w których wzięły udział 22 zespoły, między innymi z Włocławka, Brześcia Kujawskiego, Łodzi, Szczawina Kościelnego, Józefowa, Warszawy. Oczywiście nie zabrakło na scenie gospodarzy - Ludowego Zespołu Artystycznego Kasztelanka. Zespoły zachwycały barwnymi strojami z różnych stron Polski, ale przede wszystkim tańcem i śpiewem. Publiczność obejrzała zarówno tradycyjne tańce polskie, jak mazur, polonez i krakowiak, jak również tańce śląskie, rzeszowskie, żywieckie, opoczyńskie czy suitę polek miejskich. Młodsi wykonawcy prezentowali zabawy i przyśpiewki charakterystyczne dla Łowicza, Kujaw, Krakowa.
Wszystkie prezentacje oceniało profesjonalne Jury:
Adam Woszczyna - uczestnik dziecięcego zespołu ludowego „Polka”, uczestnik i współprowadzący Zespół „Młody Toruń” i „Kądziołeczka”. Instruktor, choreograf amatorskich zespołów folklorystycznych, od 20 lat tancerz i śpiewak PZLP i T „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Rafał Sawko - pedagog i instruktor w mazowieckich szkołach tańca. Prowadzi grupę tańca ludowego działającą w ramach warsztatów „Roztańczeni z Mazowszem” oraz kieruje grupami tanecznymi w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Jest artystą tancerzem w PZLP i T Mazowsze, byłym tancerzem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także Ełckiego Teatru Tańca.
Andrzej Wojtas - muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Sierpcu w klasie klarnetu. Wieloletni muzyk kapeli LZA Kasztelanka. 
NAGRODZENI
w kategorii dziecięcej:
1. Zespół Tańca Polskiego w Józefowie
2. Dziecięcy Zespół Ludowy KOCIERZEWIACY z Kocierzewa
3. Zespół Pieśni i Tańca WŁODAWIACY z Włodawy i ex aequo Zespół Folklorystyczny DZIECI KUJAW z Brześcia Kujawskiego
Wyróżnienie dla zespołu LZA KASZTELNKA z Sierpca i Zespołu Pieśni i Tańca KUJAWY gr. Stokrotki z Włocławka
Nagroda Starosty: Dziecięcy Zespół Tańca LELICE z Lelic oraz Zespół Folklorystyczny MAŁE KUJAWY z Izbicy Kujawskiej
Nagroda Burmistrza:  Zespół Pieśni Tańca KUJAWY gr. MALWY z Włocławka oraz Zespół Pieśni i Tańca  TĘCZA z Radzikowa 
w kategorii młodzieżowej: 
1. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego RYKI
2. Zespół Pieśni i Tańca TĘCZA z Radzikowa 
3. Zespół Pieśni i Tańca  WŁODAWIACY z Włodawy
Wyróżnienie: Zespół Tańca Polskiego z Józefowa
w kategorii zespoły dorosłe:
1.Zespół Tańca Ludowego WARSZAWA AWF
2.Zespół Tańca Ludowego MASOVIA z Płocka
3.Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca 
Jury przyznało GRAND PRIX  dla zespołu  Akademicki Zespół Pieśni Tańca  Uniwersytetu Łódzkiego  KUJON z Łodzi
W czasie trwania Festiwalu w najmłodszej kategorii dzieci do lat 13 została także przyznana Nagroda Publiczności, której zwycięzcę wyłoniło niezależne młodzieżowe jury, w którego skład weszły dzieci z najmłodszej grupy LZA Kasztelanka. Nagroda ta powędrowała do Zespołu Pieśni i Tańca TĘCZA z Radzikowa.
Jak podkreślali organizatorzy, a także włodarze miasta, Festiwal cieszy się ogromną popularnością, ale największym sukcesem jest chęć kultywowania tradycji tanecznych i wokalnych związanych z regionami, w których mieszkamy, a przez to uczenie młodego pokolenia również historii naszego kraju i regionu.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe