„Zapomniane zwyczaje wielkanocne i najpiękniejsze palmy w skansenie”

  • 03.04.2019, 09:44
  • Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
„Zapomniane zwyczaje wielkanocne i najpiękniejsze palmy w skansenie”
Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. To święto ustanowione na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy należy do najstarszych i najpiękniejszych w kalendarzu obrzędowym. Stanowi też zapowiedź Wielkanocy, w tradycji ludowej zaś łączyło się z uroczystościami ku czci wiosny. Obchody Niedzieli Kwietnej to przede wszystkim barwne obrzędy służące zapewnieniu urodzaju i ochronie przed złem. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do ich poznawania podczas XIX edycji imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”, która odbędzie się 14 kwietnia w godzinach 10.00–18.00.

Już na kilka dni przed Niedzielą Wstępną gospodynie samodzielnie wykonywały palmy. Tworzyły je z pokrytych baziami gałązek wierzbowych, bukszpanu, barwinka, porzeczek, trzciny, ozdabiając kolorowymi wykonanymi z bibuły kwiatami. Po poświęceniu zatykały je za święty obraz, by przez cały rok chroniły dom i całą zagrodę przed chorobami oraz uderzeniem pioruna. Mazowieckie palmy miały formę niedużych kropideł, osiągających długość kilkudziesięciu centymetrów. Będzie je można zobaczyć podczas imprezy organizowanej przez sierpecki skansen. W uroczystym nabożeństwie poniosą je w procesji wierni uczestniczący, zostanie ono odprawione o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele. Na dziedzińcu świątyni zwiedzający będą mogli podziwiać prace zgłoszone do udziału w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Spośród nich wyłonią te najbardziej wyjątkowe, oddając po jednym głosie w kategorii indywidualnej i zespołowej. Dodatkowo komisja powołana przez Dyrektora MWM przyzna jednej z nich nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi zaraz po mszy świętej. Laureaci otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy. Upominki zostaną również rozlosowane wśród głosujących.
Program wydarzenia obfituje w wiele atrakcji. Zwiedzając wystawę prezentowaną w chłopskich izbach i dworach szlacheckich uczestnicy wydarzenia poznają całe piękno obrzędowości wielkanocnej mazowieckiej wsi. Zobaczą, jak przebiegały przygotowania do Wielkanocy i jakie tradycje im towarzyszyły. Ekspozycje wzbogacą pokazy prac gospodarskich i rękodzieła. Gospodynie zaprezentują sztukę wykonywania palm, malowania jaj metodą nakładania rozgrzanego wosku i moczenia w barwnikach, tworzenia koron na obrazy święte i pająków z bibuły, którymi ozdabiano izby na Święta, a także zapomniany już zwyczaj wysypywania wzorów z białego piasku na glinianych polepach. W wiejskiej szkole dzieci wykonają własną palmę świąteczną. Zwiedzający przyjrzą się, jak wyglądało święcone w domach chłopów i szlachty, z czego wykonywano lampki do Grobu Pańskiego i jakie potrawy spożywano w czasie świątecznym. Prezentacje przygotowane przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy pozwolą jeszcze lepiej poczuć atmosferę Wielkanocy z początku XX wieku. Warto będzie zasiąść na widowni przed amfiteatrem. Na muzealnej scenie wystąpi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza w widowisku obrzędowym KOGUT, przybliżającym zwyczaj chodzenia „po dyngusie” w Poniedziałek Wielkanocny. Publiczność usłyszy także utwory muzyki filmowej i popularnej w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu. W ofercie wystawców podczas wiosennego kiermaszu produktów regionalnych znajdą się wyroby rękodzieła, ozdoby wielkanocne, koszyki do święconki, słodkie baranki, wypieki i pieczywo obrzędowe, a także potrawy przyrządzone według dawnych przepisów. 

 

Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe