W Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu mówimy NIE dla smogu

  • 10.04.2019, 10:39
  • IP
W Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu  mówimy NIE dla smogu
Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu  zaangażowała się w kampanię edukacyjną Urzędu Miasta i Fundacji Edu – Inicjatywa pt.  „SMOG - Sierpczanie Myślą O Smogu Globalnie”. Z tego właśnie powodu podjęliśmy szereg działań mających na celu uświadomienie naszym uczniom i ich rodzicom oraz  wielu mieszkańcom naszego miasta, jak szkodliwy wpływ na zdrowie  i samopoczucie człowieka ma smog. Realizowane przez naszą szkołę działania odbywały się pod hasłem „ W Sierpcu mówimy NIE dla smogu”.

Ze sformułowaniem „smog” spotykamy się na co dzień. Czytamy artykuły, raporty  i czujemy, że powinniśmy przyczynić się do poprawy czystości powietrza w Polsce, Europie i na świecie. Ale czy tak naprawdę wiemy, czym jest smog i co jest jego przyczyną? Czy zdajemy sobie sprawę, że w dużym stopniu sami przyczyniamy się do pogorszenia jakości powietrza?
SMOG ( ang. smoke – dym, fog – mgła)  - to swego rodzaju mgła, powstająca w skutek działalności człowieka oraz niektórych czynników przyrodniczych. Składa się on głównie z dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenków węgla, węglowodorów (w tym szczególnie niebezpiecznego benzo(a)pirenu), metali ciężkich oraz trudno opadających pyłów (pył drobny PM 10 o średnicy do 10µm i pył PM 2,5 o średnicy do 2,5 µm).  Główną przyczyną powstawania smogu jest zaspokajanie zwykłych potrzeb ludzi, takich jak ogrzewanie czy komunikacja samochodowa. Przyczynia się do tego nieefektywne spalanie paliw (węgla kamiennego, benzyny) w domach, samochodach czy elektrowniach. Brak świadomości społeczeństwa na temat paliw, jakimi ogrzewa swoje domy oraz w jakich piecach, przyczynia się do tego, że emisja z kotłowni lokalnych i palenisk indywidualnych stanowi obecnie największy problem. Jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami tzw. niska emisja stanowi 52% wszystkich zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 36 spośród 50  najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich znajduje się w Polsce. Czynniki wchodzące w skład smogu stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Mogą one wywołać m.in. astmę, alergie, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zaburzenia pracy serca oraz  problemy z koncentracją. Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, powinniśmy popularyzować publiczne środki transportu, zmieniać standardowe piece na alternatywne, ekonomiczne formy ogrzewania. Ważne jest, aby mieszkańcy byli świadomi jakim powietrzem oddychają. Dlatego współcześnie w Polsce realizuje się mnóstwo kampanii edukacyjnych dla wszystkich obywateli,  a szczególnie  dla dzieci i młodzieży, na temat zanieczyszczeń powietrza w naszej małej ojczyźnie. Przykład takiego działania to kampania „SMOG - Sierpczanie Myślą O Smogu Globalnie” realizowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu. Dzięki udziałowi w tej inicjatywie dowiedzieliśmy się co jest przyczyną smogu, jakie konsekwencje przyjdzie nam zapłacić za oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Podjęliśmy działania, których celem jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się smogu. Do najważniejszych z nich należy happening antysmogowy zorganizowany przez nauczycielki biologii i przyrody. Podczas niego przeszliśmy ulicami naszego miasta z przygotowanymi hasłami antysmogowymi. W ten sposób wyraziliśmy swój sprzeciw dla zanieczyszczeń powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. Dla mieszkańców Sierpca oraz naszych rodziców zostały przygotowane ulotki informacyjne rozdawane podczas happeningu. Poza tym codziennie mierzyliśmy jakość powietrza za pomocą czujników rozmieszczonych w 4 punktach naszego miasta i bezpłatnej aplikacji Airly. Jeden z czujników znajduje się w naszej szkole. To właśnie dla tej lokalizacji sprawdzaliśmy poziom smogu i informowaliśmy całą społeczność szkolną.
     Podsumowując, „smog” to obecnie problem na skalę globalną. Powinniśmy uczyć się o nim i zapobiegać jego rozprzestrzenianiu. To bardzo ważne, by dbać o przyrodę, o naszą planetę. Dlatego opiekujmy się nią najlepiej jak potrafimy, aby zapewnić bezpieczną przyszłość sobie i następnym pokoleniom.

IP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe