„Sierpecki skansen w Wielkanoc zaprasza do zabawy”

  • 17.04.2019, 08:54
  • Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu
„Sierpecki skansen w Wielkanoc zaprasza do zabawy”
Święta Wielkanocne są czasem radości z powracającej do życia przyrody. Wśród wielu wielkanocnych zwyczajów i obrzędów funkcjonujących w tradycji ludowej, do najciekawszych należą te związane z lanym poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do ich poznawania podczas imprezy plenerowej „Gry i zabawy wielkanocne”, która odbędzie się 22 kwietnia w godzinach 10.00–18.00. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji.

Symbolem Poniedziałku Wielkanocnego jest woda. Tego dnia każdy, niezależnie od stanu, wieku i płci, brał udział w wielkim polewaniu. Nie wypadało się jednak gniewać za zmoczenie. Jeszcze na początku wieku XX wierzono, że właśnie w momencie, gdy biją rezurekcyjne dzwony, woda w rzekach uzyskuje moc uzdrawiania chorób ciała i duszy, dodając wigoru. Drugi dzień Wielkanocy świętowano wspólnie w gronie najbliższych, znajomych i sąsiadów, uczestnicząc w zabawach oraz zawodach. Każdy, kto w śmigus-dyngus odwiedzi sierpecki skansen, będzie miał okazję poznać zapomniane dziś zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Paschalnych na dawnej wsi dzięki wystawie Wielkanoc na Mazowszu. Zostaną one ożywione pokazem prac wiejskich odbywających się w izbach chłopskich. Zwiedzający przyjrzą się, jak malowano jaja metodą nakładania rozgrzanego wosku, odwiedzą plecionkarza wyplatającego wiklinowe kosze i odkryją tajniki tworzenia kwiatów z bibuły oraz koron na obrazy. Wezmą też udział w wielkanocnych zawodach, sprawdzając swoją celność w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych, a także szczęście w biciu pisankami. Na drodze między chałupami zagrają w kręga. Dowiedzą się też, na czym polegało chodzenie z kogutkiem dyngusowym, jakie potrawy spożywano w święta, jak wyglądało święcone w domu chłopskim i pańskim dworze, a także co znaleźć się musiało w palmie wielkanocnej. Dzieci w izbie lekcyjnej z lat 20-tych usiądą w ławkach, by wziąć udział w warsztatach dekorowania kart świątecznych, zaś na podwórku poznawać będą zabawy popularne na początku XX wieku. Dla odważnych w jednej z zagród ustawiona zostanie kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna, zwana też wozawką, na której bujano się na stojąco. Warto spróbować tej zabawy, bowiem jak wierzono, kto w Wielkanoc się na niej „przebuja”, tego przez cały rok głowa nie zaboli.
Ramowy program wydarzenia:
Wieś rzędówka – wystawa Wielkanoc na Mazowszu uzupełniona warsztatami, zabawami wiejskimi i pokazami rękodzieła oraz rzemiosła ludowego:
• zawody w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu
• zawody w biciu pisankami
• pokaz malowania jaj techniką nakładania wosku
• warsztaty wielkanocne (zdobienie pisanek, wykonywanie kwiatów z bibuły)
• dawne gry i zabawy podwórkowe (toczenie fajerek i obręczy, chodzenie na szczudłach, gra w serso)
• huśtawka wielkanocna
• gra w kręga
• pokaz plecionkarstwa
• pokaz papieroplastyki
• przejażdżki konne

 

Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe