XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień- Plecień”

  • 08.05.2019, 09:12 (aktualizacja 08.05.2019, 09:15)
  • (katia)
XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień- Plecień”
Po raz 24 na sierpeckiej scenie Centrum Kultury i Sztuki zaprezentowali się utalentowani młodzi wykonawcy z różnych zakątków Polski. Festiwal tradycyjnie podzielony jest na 3 dni – Dzień Teatru, Piosenki i Tańca. To ogromne przedsięwzięcie  –  podkreślają organizatorzy –  tym bardziej, że przez te trzy dni przez Centrum przechodzi kilkaset osób przyjezdnych, zaproszonych gości i widzów.

Piątek rozpoczął cały Festiwal zmaganiami teatralnymi. W tym dniu zaprezentowało się 11 grup teatralnych, między innymi z Warszawy, Gdańska, Troszyna, a także grupy z Sierpca. 
W jury zasiedli: Grażyna Zielińska - absolwentka PWST we Wrocławiu. Od 1986r. związana z płockim Teatrem. Od 2007 r. występuje w roli Zosi w spektaklu komediowym „Klimakterium... i już”. Widzom teatralnym i telewizyjnym znana z ról w produkcjach takich jak: Milion dolarów, Rajskie klimaty, Wichry Kołymy, Dokładnie tam, Cztery noce z Anną, Ranczo, Dublerzy, Barbórka, Pornografia, Pogoda na jutro, Zemsta, Pieniądze to nie wszystko, Miasteczko, Tramwajowi ludzie, Plebania, Na dobre i na złe, Wcześnie urodzony. Użyczyła swojego głosu postaci z filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa”.
Radosław Smużny - aktor filmowy i teatralny, animator kultury, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Wśród najważniejszych zdobytych przez niego nagród warto wymienić: Honorowego „Flisaka” za wkład w propagowanie kultury filmowej i promowanie regionu poprzez film. Od 1999 roku związany był z alternatywnym Teatrem Wiczy z Torunia.
Wystąpił niemal we wszystkich najważniejszych spektaklach tej sceny, które wyreżyserował Romuald Wicza Pokojski: „Po prostu” (2003), „Czyściciel dywanów” (2004), „Dobro” (2004), „Cesarz” (2005), „Instant” (2006), „Emigranci XX” (2007), „Dobroć, nasza dobroć” (2016).
Swoją filmową karierę rozpoczynał w niezależnych produkcjach grupy Łowcy Absurdu z Torunia. Aktor angażował się przez lata w  tworzenie swoistego ruchu toruńskiego kina niezależnego. Rok 2016 przyniósł rolę w eksperymentalnym projekcie filmowo – naukowym grupy Instytut B61 pt. „Ewolucja gwiazd” w reżyserii Piotra i Bartłomieja Bartosów, gdzie Smużny wystąpił u boku Wojciecha Mecwaldowskiego. W 2017 roku zagrał w dwóch ważnych krótkometrażowych fabułach. „Spitsbergen” Michała Szcześniaka był nominowany do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego na festiwalu w Gdyni. Obecnie jest aktorem Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, Teatru Gdynia Główna oraz reaktywowanego w Gdyni Teatru Wiczy.
Agnieszka Zakrzewska - pedagog teatru, animatorka kultury, instruktorka teatralna. Specjalistka ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Przez ponad pięć lat zdobywała doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel-instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury „Ochota” w Warszawie. Praktykę uzyskiwała, prowadząc warsztaty dla studentów i osób dorosłych. Współpracowała z teatrami amatorskimi z Torunia i Warszawy. Realizowała projekty teatralne mające finał na ulicach oraz deskach teatrów Torunia i Warszawy. Absolwentka historii na UMK, pedagogiki teatru przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytucie Kultury Polskiej UW, a także Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie filia we Wrocławiu. Ukończyła również Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu.
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:    
Grand Prix Festiwalu    Młodzieżowy Teatr Tańca GSA „marTWO _ ŻYWO”    z Gdańska.    Kategoria I, dzieci 3-6 lat    I miejsce- Teatr Dwójka z Sierpca    Kategoria II, dzieci 7-12 lat    I miejsce- Kabaret Biedronki z Nadarzyna    Kategoria III, młodzież 13-16 lat    I miejsce- Teatr Na Pół za „Pół na pół” z Warszawy    II miejsce- Teatr A co! za „Urodziny w Nigylandii” z Troszyna    III miejsce- Dziecięcy Teatr Tańca GSA za „ Tak jak tata” z Gdańska    Wyróżnienie- Rola Bruna „Pół na pół” z Warszawy    Wyróżnienie -Scenariusz „Pół na pół” Grzegorz Pohl z Warszawy    Wyróżnienie- Rola Bociana „Urodziny w Nigdylandii” z Troszyna    Wyróżnienie -Teatr Puzon „N66”z Warszawy    Uśmiech I „Piekło – Niebo” z Radomia    Kategoria IV, młodzież 17-19 lat    I miejsce- Teatr Scena 05 za „Makijaż” z Radomia    II miejsce- Teatr Uśmiech II za „Chodź na słówko” z Radomia    III miejsce- Teatr Pingwiny za „Szafa”z Sierpca    Wyróżnienie - Rola Salsa „Szafa” z Sierpca.
Jak co roku wybrana została także Nagroda Publiczności, którą przyznało Młodzieżowe Jury Festiwalu w składzie: Adam Strzegowski, Gabriela Dąbkowska, Izabela Siankowska, Natalia Gizińska, Oliwia Sobczak - członkowie grupy teatralnej Tik-Tak działającej w CKiSz-u w Sierpcu. Nagrodę zdobył Teatr A Co! z Troszyna.
Grupy prezentowały różne formy teatralne, a inspiracje do przedstawień płynęły od spektakli opartych na baśniach dla dzieci, poprzez autorskie scenariusze, a także te zaczerpnięte z bazy teatru sceny dzieci i młodzieży. Zachwycały także środki użyte w spektaklach, stroje, ruch sceniczny, muzyka.
Sobota przywitała uczestników Dnia Piosenki, którzy prezentowali się w piosenkach zarówno polskich, jak i angielskich. Były duety wokalne, zespoły, a także, rzecz jasna, soliści. Tych, jak co roku, była największa liczba i choć ze względów organizacyjnych decydowała kolejność zgłoszeń, to i tak przesłuchania potrwały cały dzień. Przy tak dużej liczbie uczestników ograniczenie ich liczby to konieczność - jury ma trudny orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszych, a każde wejście to zaledwie 3 do 5 minut.
Skład jury :
Jolanta Gzella - ukończyła studia w łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Zofii Stefańskiej, Studium Pedagogiczne i metodykę nauczania śpiewu pod kierunkiem prof. Tatiany Mazurkiewicz. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej (druga nagroda, 1983 r.) i Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi (wyróżnienie, 1987 r.). W 2009 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego.
Jolanta Tyszkiewicz - sopranistka. Koncertuje w kraju i za granicą. Będąc pedagogiem, kształci muzycznie i wokalnie młodzież. Wykonuje utwory z muzyki klasycznej, mając rozległy repertuar od opery po standardy jazzowe. Autorka płyty „Night and day”.
Beata Muszyńska - nauczycielka języka angielskiego w Leonium w Sierpcu.
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix – Zespół wokalny Teraz my
w kategorii I (6-11 lat): 
II miejsce- Amelia Tomaszewska
III miejsce- Maja Jeżewska
Wyróżnienia- Maja Sowińska, Aleks Górecki, Łucja Laskowska, Karolina Górzyńska.
W kategorii II (12-15 lat):
I miejsce- Gabriela Łukasik
II miejsce- Julia Gąsiorkiewicz
III miejsce- Maya Zyskowska, Anna Cyl
Wyróżnienia- Mikołaj Gajowy, Zuzanna Zielińska, Zespół wokalny Skandal.
W kategorii III (16-18 lat):
I miejsce- Marcel Wójcik, Gabriela Kurzac
II miejsce- Zuzanna Olendrzyńska, zespół wokalny z CKiSz-u
III miejsce- Natalia Kucińska
Wyróżnienia- Filip Kwiatkowski, Alicja Szemplińska, Karolina Zielińska, Małgorzata Strześniewska.
Jury młodzieżowe w składzie Izabela Dąbrowska i Anna Przybyszewska przyznało Nagrodę Publiczności Alicji Sulkowskiej.
28 kwietnia 2019 roku, w trzecim dniu Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień –Plecień”, na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu gościliśmy ponad 320 tancerzy z różnych zespołów tanecznych z Płocka, Strykowa, Warszawy, Kutna, Gostynina, Nadarzyna, Głowna oraz Sierpca.
Skład jury : 
Anna Tomczak - mając 13 lat, rozpoczęła naukę w Egurrola Dance Studio (wtedy jeszcze pod nazwa Studio Volt). Najpierw szkoliła się pod bacznym okiem Joanny Szokalskiej, w grupie dziecięcej Luz. Z tą formacją zdobyła m.in. mistrzostwo Polski i II wicemistrzostwo świata. W 2002 roku rozpoczęła naukę u Agustina Egurroli w grupie V2. Z tym zespołem tańca nowoczesnego jeździła na wiele turniejów w Polsce i na świecie, gdzie wspólnie z grupą zdobywała tytuły m.in wielokrotnego mistrza Polski, II wicemistrzostwo Europy oraz 4 miejsce na mistrzostwach świata. Równocześnie od 2006 roku rozpoczęła pracę z zawodową grupą Volt.    
Z Voltem brała udział w takich przedsięwzięciach jak Taniec z Gwiazdami, Sylwester z Dwójką, Festiwal w Opolu, Festiwal w Sopocie, Hity na czasie, Viva Comet, Eska Music Awards, Dubidu, Jaka to Melodia i inne. Brała udział w 6 edycji You Can Dance - Po prostu tańcz!, gdzie doszła do finałowej dwunastki. Cały czas pracuje nad tym, żeby podnosić swoje umiejętności jako tancerz i uczestniczy w wielu warsztatach w Warszawie i Londynie.    
Igor Leonik - tancerz, instruktor i choreograf, półfinalista 7 edycji „You Can Dance - Po Prostu Tańcz!”. Specjalizuje się w technikach contemporary i jazz. Od kilku lat instruktor taneczny w wielu polskich szkołach tańca oraz  na licznych warsztatach i obozach tanecznych. Zajęcia z nim sprawiają wielką przyjemność ludziom z bujną wyobraźnią, którzy lubią interpretować świat i życie codzienne poprzez sztukę. Szkolił się u takich choreografów jak: Genevieve Dorion Coupal, Mariusz Olszewski, Kasia Kizior, Karolina Kroczak, Thierry Verger, Michał Piróg, Tina Landon, Matthew Tseng, Grzegorz Pańtak, Joanna Woszczyńska oraz Blake Mcgrath. Współpracował z wieloma choreografami, tancerzami, reżyserami i teatrami w Polsce. Twierdzi, że nawet nieskoordynowane ruchy mogą stać się początkiem inspirującej choreografii.
Adrian Kowalski - właściciel Szkoły Tańca Art.-Dance.
Jury oceniało choreografię, technikę wykonania, dobór kostiumów, muzyki i rekwizytów, stopień trudności wykonywanych elementów oraz ogólny wyraz artystyczny. Po obejrzeniu 27 prezentacji tanecznych jury przyznało następujące nagrody :    
Grand Prix Festiwalu dla zespołu M-Paka - Fitluck Dance Studio z Gostynina
W kategorii I (6-12 lat):    I miejsce - HAPPY FEET JUNIOR –STUDIO TAŃCA ALIBI Z KUTNA    II miejsce - FREEKIES KIDS z Warszawy    III miejsce - HAPPY FEET – STUDIO TAŃCA ALIBI z Kutna    Wyróżnienie - AGAT 7 ze Strykowa    Wyróżnienie - S-PAKA Fitluck Dance Studio z Gostynina    W Kategorii II (13-15 lat):    I miejsce – FAIR PLAY - STUDIO TAŃCA ALIBI z Kutna    II miejsce - ANANASY –Szkoła Podstawowa nr 3 z Gostynina    III miejsce – AGAT 5 ze Strykowa    Wyróżnienie - GOLD 1 z Głowna    Wyróżnienie – FREEK 1 z Sierpca    W kategorii III (16-19 lat):    I miejsce - FRESH z Sierpca    II miejsce – AGAT 3 ze Strykowa    III miejsce – ALIBI ze STUDIO TAŃCA ALIBI z Kutna    Wyróżnienie – NEW FOLK z Warszawy    Wyróżnienie – AGAT 3 ze Strykowa    Decyzją Młodzieżowego Jury XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień- Plecień” Nagrodę Publiczności otrzymał zespół HAPPY FEET JUNIOR z Kutna.
Jak podkreślali organizatorzy, Festiwal cieszy się ogromną popularnością, a z roku na rok przybywa chętnych, którzy pragną zmierzyć się w tańcu, śpiewie czy umiejętnościach aktorskich, ale przede wszystkim chcą dobrze się bawić. Za rok jubileusz Festiwalu, to znaczy 25-lecie. Czekamy zatem na więcej!

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe