Indywidualności muzyczne

  • 29.05.2019, 09:48
  • (katia)
Indywidualności  muzyczne
Już po raz kolejny w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbył się koncert laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza, podczas którego z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła czwórka najlepszych młodych muzyków biorących udział w Konkursie.

Tadeusz Paciorkiewicz - kompozytor, pedagog i organista. Urodzony 17 października 1916 w Sierpcu, zmarł 21 listopada 1998 w Warszawie.
Studiował w latach 1936-1939 grę na organach w Konserwatorium Warszawskim, a po wojnie kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. W pierwszych latach powojennych występował jako organista-wirtuoz oraz dyrygent chóralny, potem poświęcił się głównie pracy kompozytorskiej i pedagogicznej. W 1945 założył w Płocku Podstawową i Średnią Szkołę Muzyczną, której był dyrektorem i pedagogiem do 1949. Zajmował się też organizowaniem życia muzycznego na Mazowszu (m.in. zakładał chóry, nauczał dyrygentów). W latach 1949-1959 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. W 1954 rozpoczął również działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie- od 1968 jako profesor. W latach 1963-1969 był dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii i Dyrygentury, a w latach 1969-1971 rektorem warszawskiej uczelni.

Tadeusz Paciorkiewicz otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Obrony Narodowej (1968 i 1974), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1969 i 1978), Nagrodę Państwową III stopnia (1969), Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury (1972), Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1979). Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Za Zasługi dla Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Warszawy.
Konkurs Młodych Indywidualności odbył się 10 maja 2018 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Jego organizatorami są CKiSz i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu. Przesłuchania konkursowe odbywały się w czterech kategoriach. Podczas występów zabrzmiały utwory  m. in. Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Paciorkiewicza, Ludwiga van Beethovena, Jana Freichera, Johna Hartmanna czy Krzysztofa Olczaka. W jury Konkursu zasiadali: przewodniczący prof. Andrzej Tatarski z Akademii Muzycznej w Poznaniu;  prof. Piotr Biskupski z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Łodzi; prof. Zbigniew Ignaczewski z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz prof. Roman Gryń z Akademii Muzycznej.
Dla czwórki młodych utalentowanych muzyków udział w Konkursie i zdobycie I miejsca zaowocowały współpracą i możliwością zagrania z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak. Byli to: Nadia Nazaruk z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 3 im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, zdobywczyni I miejsca w kategorii II, Julia Szczepanowska z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu- kategoria III oraz z kategorii IV - Szymon Lizak z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krośnie oraz Zuzanna Moskwik z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Podczas koncertu publiczność mogła podziwiać talenty muzyczne zwycięzców, którzy zagrali utwory Fryderyka Chopina, Jacquesa Iberta, Ronada Binge oraz Piotra Nazaruka - obecnego podczas koncertu kompozytora, znanego jako założyciela zespołu Trzecia Godzina Dnia. Szkoda, że publiczność sierpecka tak nie do końca dopisała. Wprawdzie muzyka klasyczna od wieków znajdowała uznanie wśród prawdziwych koneserów, jednak zważywszy na fakt, iż za tego rodzaju półtoragodzinne koncerty zwykle płaci się niemałe sumy, a tu, dzięki sierpeckiej Szkole Muzycznej i CKiSz-owi można mieć do czynienia z wysoką kulturą całkowicie za darmo, jest to fakt przygnębiający. Być może mieszkańcy miasta, na co dzień otoczeni często miałką  popkulturą, nie doceniają należycie muzyki klasycznej, choć przecież nie jest ona wymysłem tylko dla elit.

 

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe