Ponad podziałami...

  • 12.06.2019, 09:18
  • MaK
Ponad podziałami...
6 czerwca podczas VIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu radni dokonali wyboru nowego przewodniczącego. Stosunkiem głosów 9 do 8 radni zdecydowali, że został nim Przemysław Burzyński. Oto, co kilka dni po wyborze ma on do powiedzenia naszym czytelnikom.

- Od 6 czerwca sprawuje pan jedno z najwyższych stanowisk w powiecie. Proszę przede wszystkim powiedzieć naszym czytelnikom, co zmieni się po objęciu przez pana stanowiska przewodniczącego Rady Powiatu? Innymi słowy, jakim przewodniczącym będzie Przemysław Burzyński?
- Na wstępie chciałbym podziękować mieszkańcom, którzy w wyborach samorządowych oddali na mnie głos. Bez wsparcia mieszkańców Sierpca, ich głosów nie zostałbym radnym. Jestem również bardzo wdzięczny radnym, którzy poparli moją kandydaturę na stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu. Czy coś się zmieni? Na pewno przybędzie mi więcej obowiązków związanych z pełnieniem tej zaszczytnej funkcji. Niezależnie jednak od tego będę starał się, jak tylko umiem najlepiej, współpracować z każdym radnym, klubem, bez względu na poglądy czy przynależność partyjną. 

- Dla osób interesujących się polityką lokalną ta zmiana mogła być jednak zaskoczeniem. Nie dalej jak w listopadzie ubiegłego roku wydawało się, że po wyborze zarządu oraz starostów wszystko jest jasne. Koalicja rządząca posiadała 9 głosów, opozycja (do której pan należał) - 8. Co się zatem stało, że zaledwie 6 miesięcy po wyborach samorządowych opozycja dysponuje większością w Radzie?
- Panie Redaktorze, zacznijmy od tego, że Klub Radnych Dla Przyszłości Powiatu żadną opozycją nie był i nie jest. Wręcz przeciwnie. Wielokrotnie podkreślaliśmy na sesjach Rady Powiatu wolę i chęć współpracy z każdym, komu leży na sercu rozwój naszego powiatu. Nasze interpelacje czy zapytania dotyczyły newralgicznych dla społeczności lokalnej kwestii. Głosowaliśmy w transparentny sposób. Jeżeli nie byliśmy do czegoś przekonani, nie popieraliśmy tej bądź innej inicjatywy. A co do drugiej części Pana pytania – to wydaje mi się, że to nie ja, lecz aktualnie rządząca w powiecie koalicja powinna być jego adresatem. 

- Jest Pan przewodniczącym Klubu Dla Przyszłości Powiatu, który (jak wszystkim wiadomo) jest ugrupowaniem wywodzącym się z Komitetu Wyborczego Wyborców „Dla Przyszłości Sierpca”, który swym nazwiskiem szylduje obecny burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński... Czy może to oznaczać, że powiat będzie starał się zacieśniać współpracę z miastem?
- Tak powinno to wyglądać. Jako przewodniczący Rady Powiatu wspólnie z radnymi, którzy głosowali za moją kandydaturą, a i mam nadzieję również z tymi radnymi, którzy byli przeciwko, będziemy wymagać i dążyć do należytej dobrej współpracy na linii powiat – miasto. Jest to niezbędne dla osiągnięcia wymiernego efektu, jakim jest rozwój naszego regionu. 

- Wkrótce po wyborze Pana na przewodniczącego z gratulacjami osobiście oraz na jednym z portali społecznościowych pospieszył starosta Mariusz Turalski. To dobrze rokuje na przyszłość?
- Dziękuje za gratulacje. To miły gest ze strony Pana Starosty. A co do przyszłości, to nie ukrywam, że liczę na dobrą i merytoryczną współpracę. 

- Jakie będą kolejne kroki dziewiątki radnych, która dysponuje wystarczającą liczbą głosów, by dokonać zmian w poszczególnych komisjach czy też na stanowisku wiceprzewodniczącego?
- Panie Redaktorze, nie jestem zwolennikiem, aby robić rewolucję czy kogoś dymisjonować. Nie taka jest moja rola. Uważam, że potrzeba czasu, a sama sytuacja pokaże, jak będzie wyglądało prezydium, czy kto będzie kierował pracami tej lub innej komisji. Teraz za krótki czas upłynął, aby o tym rozmawiać. Liczę na owocną współpracę całego składu rady.

- Tuż po wyborze Pana na stanowisko z funkcji wiceprzewodniczącego zrezygnował pan Kopczyński. Czy było to dla Pana zaskoczeniem?
- Zaskoczenia nie było. Pan wiceprzewodniczący był kontrkandydatem na przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszonym przez starostę. Otrzymał mniejszą ilość głosów i najpewniej uznał, iż w takiej sytuacji nie powinien być zastępcą nowo wybranego przewodniczącego. 

- Z perspektywy 6 miesięcy obecności Pana w Radzie Powiatu czy mógłby Pan się pokusić o ocenę jej pracy.
- Będzie to dosyć trudne. Pół roku minęło bardzo szybko. Mogę powiedzieć, że bardzo pozytywnie oceniam prowadzenie obrad przez pana przewodniczącego Juliusza Gorzkosia, który wspierał radnych wybranych na VI kadencję. Życzyłbym sobie również lepszej, niż dotychczasowa, współpracy na linii Zarząd – Rada Powiatu, albowiem jako nowo wybrany radny czułem pewien dyskomfort. Odpowiedzi na zadane przez nasz Klub Dla Przyszłości Powiatu interpelacje czy zapytania dosyć często nie spełniały naszych oczekiwań, co wzbudzało pewną nieufność. Skutkiem tego musieliśmy składać kolejne interpelacje, aby uzyskać odpowiedź Zarządu.  Mam nadzieję, że teraz się to zmieni. 

- Dziękuję i gratuluję wyboru.
- Dziękuję.

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe