(...) „Matactwo w dokumentacji”

  • 03.07.2019, 11:15 (aktualizacja 03.07.2019, 11:18)
  • MaK
(...) „Matactwo w dokumentacji”
Podczas obrad ostatniej sesji Rady Powiatu szczególnie dużo kontrowersji, tradycyjnie już, wzbudziła sprawa szpitala. Tym razem jednak padły ostre słowa o odpowiedzialności karnej, matactwach w dokumentacji i „prywatnych kieszeniach”.

Pasmo sukcesów...
W trakcie sprawozdania starosty oraz wicestarosty dotyczącego prac Zarządu między sesjami pan Jarosław Ocicki przedstawił dość skrupulatnie sytuację szpitala. Zostały utworzone dwie poradnie: poradnia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej internistycznej oraz poradnia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pediatrycznej. Są one dedykowane osobom po leczeniu szpitalnym. Jest to specjalistyczna usługa, dzięki której pacjent po wyjściu ze szpitala z oddziału internistycznego lub pediatrycznego będzie mógł kontynuować leczenie u tego samego specjalisty. Z dalszej części wystąpienia dowiedzieliśmy się, że Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wojewoda pozytywnie zaopiniowali zakup nowoczesnego tomografu komputerowego. Trwają prace nad pozyskaniem środków zewnętrznych na zakup tegoż sprzętu. Tomograf ma być 64 rzędowy (najnowocześniejszy). Koszt zakupu wahać się będzie w granicach 2,5 mln zł i będzie na niego ogłoszony przetarg.  

Duże pieniądze do oddania
Jarosław Ocicki poinformował także, że do SPZZOZ w Sierpcu wpłynęło pismo dotyczące kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia Mazowiecki Oddział Wojewódzki w Warszawie. MOW NFZ ocenił negatywnie zakwalifikowanie i rozliczenie określonych świadczeń zabiegowych. Szpital nie posiadał aparatu wymaganego do przeprowadzenia badań manometrii anorektalnej. W związku z powyższym MOW NFZ nałożył na SPZZOZ w Sierpcu karę umowną w łącznej wysokości 451 022,60 zł. Wezwał również do dokonania płatności z tytułu nienależnie przekazanych środków finansowych w wysokości 1 087 4810,33zł w ciągu 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego. Kwota jest sumą przekazanych środków za lata 2014-2018.  W wyniku przeprowadzonych negocjacji i rozmów pomiędzy starostami sierpeckimi a MOW NFZ łączna wysokość kar umownych uległa zmniejszeniu do kwoty 45 102,26 zł. Starostowie złożyli pismo z prośbą o rozłożenie tych kwot na raty.

Sprzęt dla szpitala
Wicestarosta poinformował o rozstrzygnięciu przetargu na termomodernizację (w tym zmianę oświetlenia na led i zainstalowanie paneli fotowoltaicznych). Przetarg rozstrzygnięto za kwotę 3,230 mln.     W dalszej części dowiedzieliśmy się, że Zarząd przekazał kwotę około 1,6 mln zł na zakup sprzętu oraz inwestycje remontowe. Z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szpital otrzyma sprzęt wartości około 200 tys. zł.

Sukces ma wielu ojców...
W odpowiedzi na wystąpienie wicestarosty radny Laskowski podkreślił, że dofinansowanie szpitala możliwe było także dzięki dobrze przygotowanemu budżetowi przez poprzedni Zarząd, w którym zostały przeznaczone środki na szpital i na tzw. rezerwę na rozpoczęcie inwestycji w kwocie 1,2 mln zł. na modernizację budynku Starostwa. Teraz można z tych środków korzystać. Jan Laskowski wyraził zadowolenie z „dosprzętowiania” szpitala, podkreślając jednocześnie, że warto pamiętać, że przez osiem lat sprawowania przez niego urzędu starosty szpital został doinwestowany (w różnej formie) na kwotę około 16 mln zł. Wtórował mu także radny Rychter, który stwierdził m.in., że w sprawie termomodernizacji porozumienie z marszałkiem województwa zostało podpisane już w poprzednim roku. Jarosław Ocicki ripostował, że kwota rezerwy budżetowej, o której wspomniał radny Laskowski musi być pomniejszona o ponad milion złotych, który szpital będzie musiał zwrócić z tytułu zaleceń pokontrolnych NFZ.
Głos w sprawie zabrała również przewodnicząca NSZZ „Solidarność” przy SPZ ZOZ Mirosława Sawicka, która zapytała, czy zostały już poczynione kroki w kierunku znalezienia odpowiedzialnych za sytuację, która doprowadziła do konieczności zwrotu do NFZ ponad miliona złotych.
- Z punktu widzenia obywatela są to zaniedbania, które wypadałoby zgłosić do organów ścigania. Przepychacie się tylko z jednej bramki do drugiej bramki. Ta władza to zrobiła, ta władza to, itd... Proszę państwa, kto poniesie odpowiedzialność? - stwierdziła m.in. pani Sawicka.
- Na pewno odpowiedzialność ktoś poniesie. To jest większe grono osób. Nie chcę tu mówić nazwisk, itd... Nam wiadomo, kto odpowiada za to i pani też się domyśla, kto odpowiada za to(...) Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał zadziałać, bo to jest sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy (…),  jest matactwo w dokumentacji (…). Każdy mówi, że to nie ja, jak to zawsze bywa (…). Te pieniądze nie szły w 100% do szpitala, tylko w pewnym procencie do szpitala, a w pewnym procencie, można powiedzieć, do prywatnej kieszeni... - mocno zareagował wicestarosta. 

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe