RAPORT

  • 10.07.2019, 16:24
  • SK
RAPORT
Po raz pierwszy podczas sesji burmistrz zapoznał Radę Miasta z raportem o stanie gminy i miasta Sierpc za 2018 rok. A wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, która narzuciła na organ wykonawczy sporządzanie takowego raportu.

Od tego roku organ wykonawczy do dnia 31 maja każdego roku musi takowy raport przygotować, a następnie zapoznać z nim radę oraz opublikować w biuletynie informacji publicznej. Sierpecki dokument liczy sobie ponad 100 stron i zawiera podsumowanie działalności roku poprzedniego na każdej płaszczyźnie funkcjonowania samorządu. Przedstawiono w nim m.in. funkcjonowanie 9 jednostek budżetowych w mieście. Opisana została sytuacja każdej z czterech spółek. Jarosław Perzyński podczas sesji omówił krótko, co zawiera raport, czyli podał informacje o stanie zadłużenia gminy i miasta oraz okresach i celach, na jakie kredyty i pożyczki były zaciągane. Przedstawił także kwestię oświaty w gminie, gdzie jest ponad 160 etatów pedagogicznych oraz ponad 80 etatów niepedagogicznych. Taki stan rzeczy to obciążenie dla budżetu kwotą rzędu prawie 20 mln zł, z czego subwencja oświatowa stanowi kwotę około 10 mln zł. Następnie burmistrz zaprezentował zrealizowane inwestycje drogowe na 7 mln złotych, oraz oświatowe i te dotyczące ochrony środowiska.

Dyskusja
Radny Wojciech Jaworowski poinformował, że chce, żeby następny raport zawierał prezentację   tabelaryczną z danymi  z lat poprzednich, a najlepiej od początku kadencji burmistrza. Dodał, że burmistrz w raporcie „prześliznął się” w temacie spółek. Radnego szczególnie niepokoi sytuacja Ciepłowni, ponieważ odbija się to na cenach. Uważa , że radni powinni naciskać na burmistrza o lepszy przepływ informacji. Radny Stachurski dociekał kwoty straty wynikającej z emisji spalin. Radnego interesowało także, dlaczego w składzie Rady Nadzorczej Ciepłowni pracownicy nie mają swojego przedstawiciela.
Burmistrz przypomniał, że w 2015 roku mówiono, że chcąc zrealizować część parametrów związanych z gazem, należało nim wtedy opalać. Przypomniał także, że chcąc nie podnosić cen, zdecydowano na palenie węglem. Z dokumentów spółki wynika,  że koszty związane z CO2 w roku 2017 były poniżej miliona, a zakup  za rok 2018 był sporo powyżej, bo aż 1,5 mln zł. Radna Barbara Gil nawiązała do spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK’’, a mianowicie dopatrzyła się, że koszt wydatków w tej spółce sięgnie ponad 17 mln zł, a dofinansowanie stanowi nieco ponad 14 mln zł. Pytanie radnej dotyczyło brakujących ponad 2mln zł, czyli skąd Empegek weźmie pozostałe środki finansowe. Radna zapytała również o Festiwal Smaków, o koszty z nim związane, czy Sierpc, promując tę imprezę na terenie miast i gmin ościennych, może liczyć na to, że one również „dołożą się finansowo” do organizacji imprezy. Nawiązała do wykazu wydatków związanych z imprezą, w którym wymieniono kwotę ponad 24 tys. złotych, natomiast na innej stronie widniała kwota ponad 400 tys. zł. Swoją wypowiedź radna podsumowała wnioskiem, że wydatki na ten cel są ukryte w budżecie Centrum Kultury i Sztuki. 
Burmistrz nie bardzo wiedział, o co chodzi radnej, poprosił o powtórzenie pierwszego pytania. W odpowiedzi usłyszał „Szanowny Panie, jeżeli Pan ma słabą pamięć, to proszę zapisywać sobie pytania, i tyle”.
Na pytanie dotyczące spółki Empegek burmistrz przypomniał, że prezes Pakieła informował radnych, że w spółkach, w ich budżecie jest taka pozycja jak amortyzacja, a pieniądze z niej wynikające są uwzględnianie w wyniku finansowym spółki, która na ogół przeznacza je na inwestycje. Odnośnie Festiwalu Smaków i rzekomych ukrytych kosztów w CKiSz-u burmistrz przypomniał radnej, że w budżecie, z którym się radni zapoznają, w przypadku CKiSz-u występuje pozycja z kwotą ponad 200 tys. zł, która jest przekazana na organizację Festiwalu Smaków. To, że Festiwal pociąga za sobą koszt 400 tys. zł, nie oznacza, że jest  on w całości pokrywany z budżetu miejskiego. Na pytanie o finansowy wkład miejscowości ościennych w Festiwal burmistrz odpowiedział, że wieszając tam baner, ma na celu zachęcić ich mieszkańców do przyjazdu do Sierpca i promocję miasta.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe