Mocne rozpoczęcie inwestycji...

  • 10.07.2019, 16:27
  • red.
Mocne rozpoczęcie inwestycji...
Wywiad z burmistrzem Jarosławem Perzyńskim

Panie burmistrzu, mimo sezonu urlopowego trwają inwestycje. Nie dalej jak w ostatni piątek rozpoczęła się jedna z ważniejszych. Mam tu na myśli przebudowę ulicy Świętokrzyskiej. Jaki jest wkład miasta?
Tak, to prawda. Między rondami powstanie nowa nawierzchnia, ścieżki rowerowe, chodniki. Środki na remont tej drogi pochodzą w 50% ze wsparcia finansowego Wojewody Mazowieckiego, w 25% z Powiatu Sierpeckiego i 25% z Gminy Miasta Sierpc. Miasto wyda więc na tę inwestycję blisko 620 tys. zł. To jednak nie jest koniec tegorocznych inwestycji. Kolejne plany przed nami. Myślę, że ten rok będzie mocnym rozpoczęciem inwestycji, które będą kontynuowane w lat 2020-2021.

Uchylmy więc rąbka tajemnicy. Jakich inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy Sierpca jeszcze w tym roku?
Na pewno rozpoczniemy drugą część kanalizacji deszczowej przy ul. Sempołowskej. Chcemy do końca roku ukończyć tę inwestycję. Już rozpoczęto prace przy ul. Bema. Tam też jest budowana kanalizacja. Wkrótce rozpoczniemy budowę nowej nawierzchni przy ul. Jana Pawła II (od Okulickiego do 3-go Maja). Ku końcowi mają się prace związane z parkingami i ulicą przed blokiem przy ul. Konstytucji 3-go Maja 18. Ostatnio otrzymałem także zapewnienie, że uda się rozstrzygnąć i być może rozpocząć prace przy ulicy Płockiej od ronda, aż do torów. Po spotkaniu z Marszałkiem Adamem Struzikiem otrzymałem informację, że około 4 mln złotych ma zostać przekazanych na ten właśnie odcinek w perspektywie najbliższych 18 miesięcy (przy rozpoczęciu działań związanych z kanalizacją deszczową za kwotę 1,2 mln zł. jeszcze w tym roku). 

Mówi się także o kolejnej sportowej inwestycji. Mam na myśli korty tenisowe. Na jakim etapie są działania zmierzające w tym kierunku?
Oj, tutaj jeszcze wiele rzeczy będzie się działo. Z Województwa Mazowieckiego otrzymaliśmy kwotę około 96 tys. zł. Korty będą umiejscowione na Zatorzu, w parku im. Z. Mroczkowskiego. Ale to nie wszystko.  Otrzymaliśmy jeszcze środki na Osiedlowe Strefy Aktywności. Mam nadzieję, że po rozstrzygnięciu przetargów - może jeszcze podczas wakacji lub tuż po nich - rozpoczniemy budowę czterech obiektów (na tzw. "starym". Jana Pawła II, przy Sempołowskiej, w Parku im. Andersa i między blokami przy Jana Pawła II 27-29).

Spotkał się pan w ostatnim czasie z Marszałkiem Sejmiku panem Adamem Struzikiem. Czego dokładnie dotyczyło to spotkanie?
To była bardzo pozytywna rozmowa, w której uczestniczyli oprócz Marszałka także przedstawiciele samorządu Województwa Mazowieckiego. Spotkanie dotyczyło dróg wojewódzkich, czyli wspomnianej już przeze mnie ul. Płockiej oraz Piastowskiej. Robimy przymiarki, żeby w ciągu najbliższych lat zmodernizować całą ulice Piastowską. Od Poczty, aż do Piask. Chcemy, by znalazły się także miejsca na ścieżki rowerowe (tam gdzie będzie to możliwe). Nie zapomnieliśmy także o kontynuacji ul. Płockiej, od ronda w kierunku Poczty. Jesteśmy w trakcie projektowania ul. Głowackiego. Mówimy tutaj o kolejnym kilometrze ścieżek rowerowych i chodników do granicy miasta - w kierunku Rościszewa.

Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju...
Rozmowa dotyczyła projektu Smart City. Na ten projekt otrzymamy około 1,5 mln zł. (jeśli podpiszemy umowę) głównie na edukację proekologiczną. Temat wywozu śmieci, segregacji odpadów, czystości powietrza jest bardzo aktualny. Mieszkańcy większości miast w Polsce borykają się teraz ze wzrostem cen za wywóz odpadów. Żeby temu przeciwdziałać, musimy nauczyć mieszkańców w jaki sposób segregować śmieci. Wtedy te podwyżki nie będą tak duże, jak to ma miejsce np. w gminach podwarszawskich, gdzie wzrost opłat z tego tytułu był drastyczny. Bodajże czterokrotny. Dodatkowo będziemy w ramach tego projektu, w części miasta, wymieniać lampy na ledowe. Planujemy wymianę około 150-200 lamp na energooszczędne. Liczę na to, że ten projekt uda się podpisać.

Skoro jesteśmy przy projektach to pomówmy o "Cittaslow". Przystąpienie do tego projektu wiąże się z korzyściami dla miasta. O jakich korzyściach mowa?
"Cittaslow" to organizacja zrzeszająca tzw. "miasta spokojnego życia". Miasta poniżej 50 tysięcy mieszkańców, które chciałyby pokazać swoje walory. Takimi walorami niewątpliwie dysponuje Muzeum Wsi Mazowieckiej. Mamy przecież także wspaniałe zabytki. Ale ponadto dysponujemy także potężnymi walorami związanymi z produktami. Mleczarnia, wędliny, Browar... Dzięki tej organizacji chcielibyśmy promować się nie tylko w Polsce, ale także i poza jej granicami. "Cittaslow" zajmuje się wymianą informacji na temat partnerów zrzeszonych w tej sieci, promowaniem siebie na wzajem wykazując swoje walory, ale również walory partnerów.

Czy zakończył się już nabór do sierpeckiego żłobka?
Z tego co wiem, trwa jeszcze rekrutacja na jedno stanowisko. Jeśli chodzi o dzieci, to rekrutacja została już zakończona. Lista jest pełna, przy czym nie wyklucza to osób zainteresowany, żeby składały podania o przyjęcie dzieci, ponieważ jeśli któreś z dzieci nie zaadaptuje się do żłobka, to w to miejsce wejdą kolejni z listy.

Wróćmy teraz może do tematu, który wkrótce może bulwersować mieszkańców Sierpca. Mam na myśli podwyżki opłat za wywóz śmieci, które są nieuniknione...
Myślę, że podwyżki niestety nastąpią. Jak wysokie? Nie wiemy. 10 lipca otwieramy przetarg i dopiero wtedy będziemy znali oferty, które złożą firmy zainteresowane wywozem odpadów z terenu naszego miasta. Wtedy będę mógł coś więcej powiedzieć. Przedstawię tę informację radnym i zapadną decyzje dotyczące cen na najbliższe dwa lata. 

Przed nami kolejna edycja "Festiwalu Smaków". W tym roku trzydniowa impreza odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia. Zdradzimy już szczegóły dotyczące koncertów?
Jesteśmy już na tyle blisko, że coraz więcej kart się odsłania. W piątek tradycyjnie już wystąpią grupy prezentujące repertuar dla młodych mieszkańców. Zaprezentują się B.R.O. i donGURALesko. Jeśli chodzi o sobotę, będziemy mieli okazję posłuchać naszych - sierpeckich zespołów. Z gwiazd wystąpią: Cleo, zaś około 21:00 Perfect. Niedziela to tradycyjnie dzień disco polo, choć w tym roku postanowiliśmy także dołączyć występy orkiestr dętych, które rozpoczną swoje koncerty już od godz. 12:00. Następnie wystąpią Łobuzy. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.

Czyli będzie się działo?
Mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś miłego

Dziękuję za rozmowę
Dziękuję

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe