ASF - strefa żółta w powiecie

  • 02.08.2019, 08:14
  • SK
ASF - strefa żółta w powiecie
Od kilku dni na stronach urzędów gmin w powiecie sierpeckim pojawił się komunikat Powiatowego Inspektora Weterynarii dotyczący objęcia wszystkich gmin w powiecie ASF (Afrykańskim Pomorem Świń), czyli gminy zostały włączone do obszaru ochronnego - strefy żółtej.

ASF to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków produkcji . Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność sięga nawet 100 %.
Kilka dni temu wykryto 26 ognisko wirusa ASF. Tym razem w Gumowie, gmina Ciechanów, w gospodarstwie liczącym 1300 sztuk świń. W związku z tym powiat ciechanowski objęto ograniczeniami, zaś strefę ochronną wyznaczono na teren powiatów: mławskiego, sierpeckiego, żuromińskiego i przasnyskiego. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale,  tkankach przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Drogi zakażenia 
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem pojazdów i osób odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstw ( gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

Zagrożenie dla ludzi
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Jedyną formą obrony gospodarstwa przez rolników jest zastosowanie bioasekuracji.

Obowiązujące zasady strefy żółtej 
Na obszarze ochronnym każdy posiadacz trzody chlewnej, oprócz przestrzegania obowiązujących zasad bioasekuracji, zobowiązany jest również do codziennego kontrolowania stanu zdrowia świń, powiadamiania urzędowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świni w gospodarstwie. Musi koniecznie zgłosić do biura powiatowego ARiMR w terminie 2 dni zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada, za wyjątkiem urodzenia oraz uboju zwierzęcia gospodarskiego zgodnie z art. 12 pkt. 3A Ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji  i rejestracji zwierząt, wdrożeniu programu monitorowania i zwalczania gryzoni, oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdem do gospodarstwa.

Przypominamy, że wirus Afrykańskiego Pomoru Świń przybył z Madagaskaru w 2014 roku i od tej pory choroba rozprzestrzenia się po kraju.

SK

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe