Karetki, food trucki i zamiatarki, czyli wozy specjalne

  • 02.08.2019, 08:17
  • opr. red.
Karetki, food trucki i zamiatarki, czyli wozy specjalne
Co łączy mobilny sklep mięsny z odśnieżarką? To, że (według CEPiK), są to wozy specjalne. Zacznijmy od tego, czym są pojazdy specjalne. Sprawa jest prosta. Wystarczy zajrzeć do ustawy Prawo o ruchu drogowym, tam znajdziemy odpowiednią definicję. W skrócie - pojazdy specjalne to wszystkie maszyny, których funkcja powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia.

Wyjątkowe egzemplarze
Ambulans, wóz strażacki, samochód pomocy drogowej, pojazd kempingowy. Jednak w  bazie znajdziemy też mniej oczywiste przykłady - jak mobilna biblioteka czy wystawa na kołach.
Jakich aut specjalnych jest w CEPiK-u najwięcej? Takich, dzięki którym jeździmy... Samochody pomocy drogowej to liderzy w tej kategorii. W ostatniej dekadzie w CEPiK-u pojawiły się dokładnie 22 294 takie maszyny. Na drugim miejscu znalazły się wozy kempingowe – jest ich 12 788. Na trzecim ulubieńcy dzieciaków – wozy strażackie. Naliczono dokładnie 10 776 aut oznaczonych jako „pożarnicze”.Są to dane z ostatnich 10 lat. Warto do nich dodać 120 pojazdów sklasyfikowanych jako ratowniczo-gaśnicze. W służbie u strażaków przydają się również podnośniki – w CEPiK-u  takich egzemplarzy znaleziono 4573. 
A co z karetkami? To potoczna nazwa. Bardziej oficjalna wersja: pojazdy związane z transportem sanitarnym i funkcjami medycznymi. W ostatniej dekadzie w CEPiK-u pojawiło się niemal osiem tysięcy takich maszyn. Znaleziono:
6226 – aut, które w rubryce przeznaczenie miały opis „sanitarny”,
1248 – opisanych jako „karetka sanitarna”,
319 – pojazdów oznaczonych jako „sanitarny-przewóz osób niepełnosprawnych”,
138 – aut opisanych jako ambulatorium / laboratorium służby zdrowia,
35 – pojazdów oznaczonych tylko jako ambulatorium.
Wysoko znalazły się także auta wykorzystywane do oczyszczania i konserwacji dróg. Znaleziono 8065 egzemplarzy z tej kategorii, w tym:
5737 – samochodów zimowego utrzymania dróg,
2097 – pojazdów do oczyszczania dróg,
208 – zamiatarek,
23 – polewaczko-zmywarek.
Przez ostatnie 10 lat w CEPiK-u zarejestrowano też 5079 aut sklasyfikowanych jako pogrzebowe. Wśród karawanów bezapelacyjnie dominują mercedesy – to prawie 3 tysiące aut. Ale na liście znalazły się również jaguary, cadillaki i pilato. Ta ostatnia marka to w rzeczywistości samochody (najczęściej marki Mercedes lub Jaguar) przerobione przez włoską firmę Pilato S.P.A. – właśnie na karawany.

Smacznego
Niewiele osób o tym wie, ale z CEPiK-u możemy też sporo się dowiedzieć o… kulinarnych upodobaniach Polaków. Jak to możliwe? W naszej bazie mamy też auta opisane jako „sklep/bar”. Znaleźliśmy ich dokładnie 2457. To m.in. popularne food trucki, ale też... nowocześnie wyposażone sklepy z wędlinami.
Z czego najczęściej serwowane są takie specjały? To żadna niespodzianka – ze sprowadzanych z Niemiec aut (1694 przypadki). Królują tu fiaty (843) i mercedesy (523).
Najwięcej mechanicznych sklepo-barów zarejestrowano w Warszawie (148).
Jakie inne perełki znaleźliśmy w CEPiK-u? W ciągu ostatnich 10 lat zarejestrowano tam:
2 pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych,
17 do pomiarów geofizycznych w otworach wiertniczych,
17 mobilnych garderób i charakteryzatorni,
49 mobilnych wystaw/biur,
58 kino / wystaw / bibliotek na kółkach.

Tajemnice Twojego auta
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to skarbnica wiedzy nie tylko dla automaniaków, ale dla każdego kierowcy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To dzięki temu systemowi powstały takie e-usługi jak Historia Pojazdu, Bezpieczny autobus, czy możliwość sprawdzenia online swoich punktów karnych – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

opr. red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe