REKRUTACJA Z ŁYŻKĄ DZIEGCIU

  • 02.08.2019, 08:28 (aktualizacja 02.08.2019, 08:32)
  • MaK
REKRUTACJA Z ŁYŻKĄ DZIEGCIU
W całej Polsce, uczniowie kończący edukację na szczeblu podstawowym przeżywali ostatnio trudny czas. Najpierw nie wiadomo było czy ze względu na strajk nauczycieli będą mogli przystąpić do egzaminów. Ostatecznie udało się. Następnie rozpoczął się okres rekrutacji. Tu także pojawiły się problemy. W wielu miastach, ale nie w Sierpcu.

Dane ogólne
W roku szkolnym 2018/19 naukę w szkołach średnich rozpoczęło 474 tys. uczniów. W tym roku placówki szkolne czekało prawdziwe oblężenie. Około 700 tys. absolwentów podstawówek i gimnazjów ubiegało się o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. Wszystko to za sprawą tzw. kumulacji roczników. W tym roku absolwenci gimnazjów ubiegali się o miejsca wraz z pierwszym rocznikiem absolwentów, przywróconych w wyniku reformy, ośmioklasowych szkół podstawowych. Podwójny rocznik stanowił duże wyzwanie dla samorządów. Jak sprostać i zapewnić edukację wszystkim ubiegającym się o miejsce w swojej wymarzonej szkole. Okazało się, że sierpecki samorząd poradził nad wyraz dobrze, choć pewne problemy są.

 

Wszyscy przyjęci
Postanowiliśmy sprawdzić ilu uczniów od 25 lipca może w spokoju spędzać wakacje. Na początek warto dodać, że rekrutacja we wszystkich sierpeckich szkołach (podobnie jak w całym kraju) odbywała się dwuetapowo. Pierwszy etap to tzw. kwalifikacja, drugi zaś to rekrutacja, której wyniki ogłoszono 25 lipca. W wyniku kwalifikacji zostały odrzucone tylko te osoby, które nie spełniły podstawowych wymagań związanych z dostarczenie kompletu dokumentów. Warto tutaj wspomnieć, że etap kwalifikacji nie miał zbyt dużego znaczenia. W przeciwieństwie do wielkich aglomeracji w Sierpcu nie prowadzono rekrutacji elektronicznej, stąd po pierwszym etapie nie było najmniejszego sensu podawania jakichkolwiek danych statystycznych dotyczących przyjęć. Ostatni etap to już inna sprawa. I tutaj mamy dobrą wiadomość. Wszyscy kandydaci, którzy zadeklarowali chęć nauki i uznali daną szkołe jako placówkę pierwszego wyboru zostali przyjęci. Warto tutaj jednak zauważyć, że uczniowie wykazali się w kilkudziesięciu przypadkach swego rodzaju "zaradnością" wpisując pierwszy wybór w więcej niż jednej szkole. Koniec końców od września edukację rozpocznie około 730 uczniów. Piszemy około, gdyż np. w Liceum Ogólnokształcącym ciągle przybywa uczniów.

Zespół Szkół nr 1
Tradycyjny Mechanik cieszył się największą frekwencją. Komplet dokumentów uprawniających do ubiegania się o miejsce w szkole złożyło 470 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Jak poinformował nas wicedyrektor Mariusz Chmielewicz, do szkoły dostało się 331 uczniów. Powstała różnica to przede wszystkich młodzież, która zadeklarowała "Mechanik" jako szkołę II wyboru. Kilkanaście osób legitymowało się niewystarczającą liczbą punktów. W placówce powstanie 11 oddziałów dla pierwszoklasistów. Sześć dla absolwentów gimnazjów, pięć dla ubiegłorocznych ośmioklasistów. Powstaną dwie klasy branżowe, trzy licea oraz sześć klas technikum. Dyrekcja deklaruje, że dokłada wszelkich starań, aby w szkole nie było systemu dwuzmianowego. Wicedyrektor poinformował nas, że jest niemal pewne, że zajęcia będą kończyć się maksymalnie około godziny 15:45. Warto dodać, że przyszkolny internat przeżywa prawdziwe oblężenie. Być może zostanie wprowadzony system umożliwiający wyłonienie osób, które będą miały prawo korzystać z niego w pierwszej kolejności.

Zespół Szkół nr 2
Popularny "Ekonomik" także może poszczycić się wysoką frekwencją. Chęć nauki w szkole wyraziło (a tym samym złożyło kompletną dokumentację) 388 osób. Spośród nich do szkoły dostało się 235 absolwentów. Uzasadnienie różnicy w liczbach jest identyczne jak w przypadku ZS nr 1. Dyrekcja planuje zorganizowanie dziewięciu oddziałów. Do czterech uczęszczać będą absolwenci gimnazjów, do pięciu - podstawówek. Łącznie powstaną 4 klasy technikum, 2 licealne i dwie branżowe. W szkole obowiązywać będzie system jednozmianowy.

 

Liceum Ogólnokształcące
Ogólniak w tym roku również cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród 283 kandydatów do szkoły zostało przyjętych 160 uczniów (dane z poniedziałku). 72 uczniów legitymowało się świadectwem ukończenia gimnazjum, zaś 88 szkoły podstawowej. Znajdą oni miejsce w sześciu planowanych oddziałach. Tutaj również nauka odbywać się będzie na jedną zmianę.

Łyżka dziegciu
I co? Wszystko poszło gładko. Uczniowie mogą cieszyć się piękną pogodą i zasłużonym odpoczynkiem. Od września rozpoczynają naukę. Ale czy w swoim gmachu? Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że być może część uczniów Zespołu Szkół nr 2 będzie musiała uczęszczać do nie swojej szkoły. Istnieje podobno możliwość, że kilka klas w budynku Liceum Ogólnokształcącego wynajęta będzie dla uczniów Ekonomika. To jeszcze nic pewnego. Pani dyrektor LO poinformowała nas, że szkoła jest owszem duża, lecz dla niej najważniejsi są uczniowie przyjęci właśnie do Ogólniaka i ich komfort nauki stoi na pierwszym miejscu. Warto dodać, że w budynku przybędą dwie nowe sale lekcyjne. To za sprawą PUL, które w tym roku zakończyło swoją działalność.

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gosc
Gosc 04.08.2019, 10:34
A leonium?

Pozostałe