OD WRZEŚNIA PODWYŻKI DLA NAUCZYCIELI

  • 02.08.2019, 08:36 (aktualizacja 02.08.2019, 08:53)
  • MaK
OD WRZEŚNIA PODWYŻKI DLA NAUCZYCIELI
Wysokość zarobków nauczycieli jest ściśle regulowana rozporządzeniem ministra edukacji narodowej określającym minimalne stawki wynagrodzenia. Na ostateczną wysokość pensji nauczycieli mają jednak wpływ różne dodatki (np. funkcyjny czy motywacyjny). We wrześniu nauczyciele otrzymają podwyżkę. Zadecydowali o tym posłowie podczas czerwcowego posiedzenia Sejmu. Wtedy dokonano nowelizacji Karty nauczyciela. Wzrost średniego wynagrodzenia wyniesie 9,6 procent. Po podpisaniu przez prezydenta powyższej nowelizacji podwyżki stały się faktem. Są one wynikiem porozumienia, jakie podpisał rząd z nauczycielską „Solidarnością”.

Jakie zmiany?
Od kwietnia 2018 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o 5,35 procent. Kolejną podwyżkę planowano od stycznia 2020 roku. Zmiana Karty nauczyciela sprawiła, że pedagodzy dostaną we wrześniu nie 5, a 9,6 procent. Jak kształtowały się zmiany w wynagrodzeniu przedstawia tabela. 

Tabela uwzględnia jedynie wynagrodzenia nauczycieli legitymizujących się tytułem magistra, posiadających przygotowanie pedagogiczne. Nauczyciele bez przygotowania pedagogicznego lub nieposiadający tytułu magistra zarabiają odpowiednio mniej. Zmianie ulegną również minimalne kwoty za wychowawstwo. Od września każdy wychowawca otrzyma dodatek wysokości 300 zł. Nie oznacza to jednak, że kwota ta nie może ulec podwyższeniu. Ustawodawca pozostawia tę decyzję w gestii samorządów. Kolejnym novum w nowelizacji jest wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczycieli stażystów w wysokości 1000 zł. W skład wynagrodzenia nauczycieli, oprócz pensji zasadniczej, wchodzą również różne dodatki:
- za wysługę lat (do 20% pensji zasadniczej)
- dodatek funkcyjny (np: wychowawca, opiekun stażu, dyrektor i wicedyrektor)
- dodatek motywacyjny (przyznawany przez dyrektora, najczęściej uznaniowo)
-  dodatek wiejski (przyznawany za pracę w placówkach położonych na terenie wsi lub   w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców)
- dodatek za warunki pracy (warunki trudne lub uciążliwe określone w rozporządzeniu ministra)
- dodatek za wyróżniającą się pracę (przyznawany nauczycielom dyplomowanym od 1 września 2020 r.)
Nauczyciele mogą liczyć również na tzw. trzynastkę (1/12 wynagrodzenia rocznego, płatna na początku roku), nagrody jubileuszowe, coroczne nagrody dyrektora (przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej/Dnia Nauczyciela) czy zasiłek na zagospodarowanie.
Spośród sporej liczby przysługujących dodatków nauczyciele w przeważającej większości otrzymują jedynie dwa lub trzy dodatki, tj. za wysługę lat, funkcyjny i sporadycznie - dodatek motywacyjny (50-200 zł brutto).

 

Wątpliwości samorządów
Powszechnie wiadomo, że za opiekę nad oświatą oraz wynagrodzenie nauczycieli odpowiadają samorządy. Otrzymują one tzw. subwencję oświatową ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tajemnicą poliszynela jest, że w większości miast i gmin w kraju powyższe subwencje nie są wystarczające. Każdego roku publikowany jest projekt podziału środków z subwencji oświatowej.   I tak w przypadku naszego miasta w 2019 roku otrzymamy kwotę w wysokości 11 124 070 zł (subwencja oświatowa i dotacja na zadania przedszkolne), zaś planowane wydatki wynieść mają prawie 22 mln zł. Właściwie miały, bo w wyniku wrześniowej podwyżki mogą wzrosnąć. Jak przedstawia się wysokość subwencji w innych gminach naszego powiatu (za www.gov.pl)? Gozdowo - 10 381 363 zł, Mochowo - 9 804 409zł, Rościszewo - 8 567 002 zł, gmina Sierpc - 11 303 398, Szczutowo - 8 148 405zł, Zawidz - 13 449 965zł. Na powyższe kwoty składają się pewne elementy. Znajduje się w nich tzw. część wyrównawcza, która wynika z planowanych udziałów gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak Sierpc zadeklarował kwotę w wysokości ponad 19 mln zł, nie otrzymując części wyrównawczej, a np. Rościszewo niewiele ponad 1mln 400 tys., otrzymując tym samym część wyrównawczą w wysokości ponad 5 mln zł.  Jeszcze jedno porównanie. W 2018 roku Sierpc otrzymał kwotę 10 735 180 zł (subwencja oświatowa i dotacja na zadania przedszkolne), wydając jednocześnie na oświatę 19 765 685 zł. 
Sam fakt podwyżek samorządy oceniają pozytywnie, pytają jednak, kto za nie zapłaci. Rząd od samego początku zapewnia, że pieniądze na podwyżki znajdą się w wyniku przesunięć w budżecie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister edukacji narodowej poinformował, że rząd wyasygnuje miliard złotych na wrześniowe podwyżki. Szef MEN stwierdził, że „przytłaczająca większość pieniędzy potrzebnych do zrealizowania podwyżek dla nauczycieli od września tego roku będzie pochodziła z przesunięć w budżecie państwa i będą to dodatkowe kwoty, które powiększą subwencję oświatową”. To może trochę uspokoić samorządy. Jak będzie, zobaczymy już wkrótce.

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe