Minuta ciszy dla bohatera

  • 02.08.2019, 09:11
  • MARCIN 
Minuta ciszy dla bohatera
.

Drużyna Smalec Stelmański Sierpc zwyciężyła w jubileuszowym X Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej z okazji 75 - rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego „Pamiętamy - Dziękujemy”. Tym razem w imprezie wzięło udział siedem drużyn z powiatów sierpeckiego, płońskiego i płockiego. Cykl turniejów pod nazwą „Śladami Pamięci” to swoiste Grand Prix, w ramach którego startujące zespoły uczestniczą w trzech charytatywnych turniejach związanych z historią Polski. W ubiegłym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości cykl nosił nazwę „Droga do Niepodległej”. 
Tym razem cykl także składa z trzech turniejów, a jego uczestnicy uczczą wyjątkowe dla historii Polski daty 1 sierpnia, 17 września i już tradycyjnie 11 listopada. Organizatorami cyklu są poseł RP Waldemar Olejniczak oraz starosta powiatu sierpeckiego Mariusz Turalski. Po doświadczeniach ostatnich lat tym razem trudno było jeszcze przed turniejem wskazać jego głównych faworytów. Wydawało się, że o czołowe lokaty powinny powalczyć drużyny: Stowarzyszenie Ludowe „Sona” (powiat płoński), a także mocny kadrowo Smalec Stelmański Sierpc (Rudziński – Biegański, Mariański, Dąbrowski, Nowakowski, Lemanowicz, Konopka, Kamiński, Szczepkowski M., Szczepkowski D.) . Oczywiście jednym z kandydatów do zwycięstwa byli także obrońcy tytułu (2017’, 2018’), czyli Pozytywka/Oaza Sierpc, tym razem pod nową nazwą jako Pozytywka/Bako Auto Sierpc (Trzciński- Śmigrocki, Obczyński, Jagodziński, Szychowski, Ziółkowski, Sławiński, Mazurowski).
Zgodnie z tradycją pierwszy akcent turnieju odbył się jednak nie na boisku, ale przy pomniku poświęconym Żołnierzom Września 1939r. i Armii Krajowej obok SP nr 2 w Sierpcu. Tam delegacja drużyn oraz organizatorów z posłem Waldemarem Olejniczakiem i starostą Mariuszem Turalskim na czele złożyła kwiaty i zapaliła znicze, oddając symboliczny hołd bohaterom wydarzeń sprzed 75 lat. Warto podkreślić, że wartę honorową przy pomniku pełnili podczas tych uroczystości żołnierze 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Płocka pod dowództwem ppłk. Tomasza Fiszera. Zagrali już po raz dziesiąty. Potem na orliku nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju. – Jesteśmy tutaj, aby swoją obecnością podziękować bohaterom Powstania sprzed 75 lat. Bardzo dziękuję za waszą postawę. Niektórzy z was są tutaj po raz pierwszy, ale wielu już po raz dziewiąty czy dziesiąty, bo premierowy turniej odbył się w 2010 roku, jeszcze w obecności niezapomnianego porucznika AK śp. Andrzeja Olechowskiego. Dzisiejsza frekwencja utwierdza mnie w przekonaniu, że warto organizować takie turnieje, by promować pamięć historyczną i postawy godne naśladowania. Co ważne, nasz turniej ma także wymiar charytatywny i możemy dziś po raz kolejny pomóc dzieciom – podkreślił organizator turnieju starosta Mariusz Turalski, który chwilę później poprosił o minutę ciszy dla śp. Andrzeja Olechowskiego. 
Kolejnym akcentem turnieju było losowanie kolejności gier. Faworyci rozpoczęli ze zmiennym szczęściem. Pozytywka/Bako Auto Sierpc niespodziewanie zanotowała dwa remisy i zwycięstwo. Smalec Stelmański Sierpc i Złote Nogi Sierpc (Urbański- Madej, Nadratowski, Giżyński, Pilichowski, Szczepański, Jałocha) od początku szli z kolei jak burza, wygrywając po trzy ze swoich pierwszych czterech meczów. W końcówce odbywającego się w temperaturze około 32 stopni C’ turnieju (na samej płycie boiska orlik temperatura w słońcu dochodziła do 50 st. C’) najwięcej sił zachowała ekipa Smalec Stelmański, która z dorobkiem 15 punktów triumfowała w zawodach. Druga i trzecia lokata przypadły kolejno dla Złote Nogi Sierpc (11 pkt) i Pozytywka/Bako Auto Sierpc (11 pkt). – Jestem pod wrażeniem organizacji tego turnieju i wspaniałego połączenia akcentów patriotycznych i sportowych. Chciałbym bardzo podziękować Panu Posłowi Waldemarowi Olejniczakowi i Panu Staroście Mariuszowi Turalskiemu za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Jednocześnie chciałbym podziękować Panu Posłowi za dotychczasową współpracę i wspieranie WOT oraz aktywny udział w naborze do naszej formacji – powiedział ppłk Tomasz Fiszer z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku. 
Główni organizatorzy turnieju nie zapomnieli również o nagrodach indywidualnych. Te z ich rąk otrzymali: Kamil Madej (Złote Nogi) - najlepszy zawodnik turnieju, Mateusz Biegański (Smalec Stelmański) – najlepszy strzelec (6 bramek), Daniel Trzciński (Pozytywka/Bako Auto) – najlepszy bramkarz, fair play; Rafał Szarwiński (WOT), Karol Kalinowski (Pączuszki), a także Piotr Milewski - Smakosze (najwaleczniejszy zawodnik) i Adam Łączyński – SL „Sona” (najsympatyczniejszy zawodnik).
Dzieci pojadą na kolonie, gdyż warto dodać, że zebrane podczas turnieju środki pozwolą wspomóc zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu kolonijnego dla dzieci z rodzin będących pod opieką sierpeckiego oddziału „Caritasu”.

MARCIN 

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe