KORTY CZY BOISKO WIELOFUNKCYJNE

  • 08.08.2019, 10:04
  • MaK
KORTY CZY BOISKO WIELOFUNKCYJNE
W poniedziałek na wniosek burmistrza Jarosława Perzyńskiego odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej. W posiedzeniu uczestniczyło 12 radnych, co stanowiło kworum do podejmowania uchwał. Porządek obrad przewidywał 6 punktów.

Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany dotyczącej Regulaminu udzielania dotacji celowych z budżetu  gminy-miasto Sierpc do wymiany źródeł ciepła. Za uchwałą głosowało 12 radnych.
Kolejna uchwała dotyczyła zmiany Uchwały w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Była to zmiana kosmetyczna, którą radni przyjęli stosunkiem głosów 11 za przy 1 wstrzymującym się.
Trzecia z uchwał dotyczyła Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Sierpca na lata 2019 - 2028. W tym punkcie głos zabrała pani skarbnik Katarzyna Joniak, która poinformowała zgromadzonych, że uchwała dotyczy urealnienia, na podstawie podjętych już uchwał, planu dochodów i wydatków. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego zadania pod nazwą Jakość Biblioteki Plus dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kwota, która będzie wydatkowana na to przedsięwzięcie, uległa zmianie i w 2019 roku wynosić będzie 260 511 zł, zaś w 2020 roku 98 427 zł. 

Kort
Jerzy Stachurski stanowczo przeciwstawił się budowie kortu. Przypomniał, że na inwestycję Rada Miejska przeznaczyła kwotę 428 000 zł. Przy założeniu, że miasto otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego pokrywające 80 do 90 procent inwestycji. Niestety, zdaniem radnego Stachurskiego kwota 96 000 zł, którą ostatecznie przeznaczył marszałek, w żadnym stopniu nie stanowi wyżej wymienionego pokrycia. W związku z tym radny poddał w wątpliwość sens budowy kortu, zwłaszcza że aktualnie nie ma zapotrzebowania na już istniejące korty, które świecą pustkami. Zdaniem radnego wyżej wymienione pieniądze powinny być przeznaczone na np. inwestycje drogowe na „Zatorzu”. Nikt  nie jest przeciwny inwestycjom sportowym, ale nie za takie pieniądze. Ponadto istnieje szereg innych potrzeb. Takiemu stanowisku przeciwstawił się Piotr Rzeszotarski, który poinformował, że inwestycja przewiduje również inne boiska, w tym do koszykówki i piłki ręcznej. Głos zabrał także burmistrz Jarosław Perzyński, który poinformował zgromadzonych, że maksymalna stawka dofinansowania ze strony marszałka wynosi 50 % i pan Stachurski mija się z prawdą, wspominając o 80 procentach dofinansowania. Poza tym marszałek z uwagi na dużą liczbę projektów wyznaczył górną granicę dofinansowania, która nie mogła przekroczyć 200 000 zł. Stanowisko Jerzego Stachurskiego poparł Wojciech Jaworowski, twierdząc, że radni powinni zrezygnować z tej inwestycji. Chwilę później do głosu obydwu radnych przyłączyła się pani Barbara Gil.

Dino
Burmistrz Jarosław Perzyński w odpowiedzi na pytanie Barbary Gil poinformował, że kwestie związane z rozpoczęciem budowy Dino są w toku. Aktualnie odpowiednie służby powiatowe analizują dokumentację złożoną przez inwestora. Powiat pomaga, żeby postępowanie zostało zrealizowane. Nie ma w tej kwestii żadnych komplikacji. Inwestor złożył jedynie drugie pozwolenie na budowę z naniesionymi drobnymi poprawkami. Zdaniem burmistrza podczas wrześniowej sesji rady będzie już można podać konkrety, jeśli chodzi o fakt budowy lub ewentualnej rezygnacji oraz terminy związane z inwestycją. Z kolei radny Stachurski poprosił burmistrza o dodatkowe wyjaśnienia. Zdaniem pana Stachurskiego w internecie krąży informacja, jakoby zarząd spółki Dino podjął decyzję o budowie potężnej bazy logistycznej w województwie zachodniopomorskim w miejscowości Łobez. Radny podkreślił, że powyższą informację otrzymał od jednego z mieszkańców. Burmistrz stwierdził, że według jego wiedzy spółka Dino realizuje szereg inwestycji (centrów logistycznych) w różnych częściach Polski. Powyższe centra mają swym zasięgiem objąć powierzchnię około 200 km. Takich baz logistycznych będzie kilka w Polsce i Sierpc znajduje się również w planach. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku (jeśli zostaną dopełnione wszystkie formalności) i ma trwać od 12 do 14 miesięcy.

Wniosek i kontrowersje
Radny Stachurski wobec dyskusji, która wywiązała się w szczególności wokół budowy boiska, złożył wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego wyżej wymienionej inwestycji. Barbara Gil ponadto poddała w wątpliwość sam fakt, że inwestycja miała dotyczyć tylko kortu, a nagle okazało się, że będzie to boisko wielofunkcyjne. Burmistrz poinformował radnych, że w projekcie inwestycji zawarte były również boiska do uprawiania innych dyscyplin sportowych (chodzi w szczególności o dodatkowe linie oraz bramki), choć dyscypliną wiodącą ma być właśnie tenis ziemny. Kilku radnych poddało w wątpliwość wniosek radnego Stachurskiego, argumentując m.in. swoje stanowisko faktem, że rezygnacja z inwestycji może wiązać się z utratą wiarygodności. W kwestii uchwały w sprawie  zmian Uchwały budżetowej na rok 2019 pojawiły się kolejne wątpliwości. Radny Stachurski po raz kolejny wyraził swoje niezadowolenie, że radni zostali postawieni przed faktem dokonanym. Okazało się bowiem, że umowa dotycząca budowy kortów została już podpisana. Ostatecznie radny zrezygnował ze złożonego wcześniej wniosku. Rada stosunkiem głosów 6 za, 2 przeciw i 3 wstrzymujących się przyjęła uchwałę.

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe