„Rekordowe żniwa w skansenie”

  • 08.08.2019, 10:29 (aktualizacja 08.08.2019, 10:31)
  • IP Jarosław Asztemborski
„Rekordowe żniwa w skansenie”
Żniwa były jednym z najbardziej wyjątkowych momentów w roku dla mieszkańców dawnej wsi. Żeńcy z wielkim szacunkiem ścinali kłosy, starając się, by nie upadały na ziemię, a opierały się o niezżęte jeszcze zboże, przy tym starając się iść wraz z ruchem słońca. Tak właśnie pracowano w minioną niedzielę, 4 sierpnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, podczas Żniw w skansenie. Impreza poświęcona była obrzędom i pracom związanym ze zbiorem plonów. Prócz prac polowych z użyciem autentycznych narzędzi zwiedzający mieli okazję zobaczyć widowisko obrzędowe, pokazy rzemiosła i rękodzieła, zaś na dzieci czekały warsztaty plastyczne. Podczas imprezy padł prawdziwy rekord – tego dnia skansen odwiedziło prawie 6900 osób.

4 sierpnia sercem skansenu stały się muzealne pola. To na nich bowiem gospodarze kosili zboża z pomocą kos i żniwiarki konnej, zaś gospodynie podbierały je sierpem, wiązały w snopki i ustawiały w stygi. W zajęciach tych dzielnie pomagali im zresztą sami zwiedzający oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Słoneczna, prawdziwie letnia pogoda sprawiła, że humory dopisywały wszystkim. 
Turyści z dużym zainteresowaniem przyglądali się strojeniu przepiórki, jednemu z najstarszych i najważniejszych, choć dziś już nieco zapomnianych, obyczajów ludowych. Pragnąc obłaskawić nieco mieszkańców pól, zarówno gryzonie i owady, jak i duchy, pozostawiono na rżysku wiązkę nieściętych kłosów. Kobiety wiązały ją u góry wstążką, by pod takim dachem położyć kamień, a na nim kawałki chleba i sól (symbole obfitości). Pragnąc przybliżyć bogactwo dawnych wierzeń, muzeum zaprosiło swoich najmłodszych gości do wspólnego wykonania masek polnych demonów. Wielu z nich usiadło później przed wiejską szkołą, żeby upleść wianki z kłosów i polnych kwiatów. Mali i duzi podziwiali widowisko obrzędowe przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie, na które złożyły się: uroczyste wyjście w pole, żniwowanie, wspólny posiłek i zabawa przy akompaniamencie ludowych melodii. Zespół wystąpił też o godzinie 15.00 na muzealnej scenie, prezentując pieśni i tańce związane z okresem zbioru plonów. Po skoszeniu zboże należało poddać obróbce. Mężczyźni młócili je w młockarni Warmiance napędzanej silnikiem spalinowym, a dzieci w ramach warsztatów „Jak to ze zbożem było?” w stodole młynarza spróbować mogły młócki cepami, oczyszczania ziarna na wialni i jego mielenia na żarnach. W jednej z chałup zaś pokazywano, jak niegdyś wyrabiało się z niego kaszę. Na dawnej wsi nic się nie mogło zmarnować. Dlatego też w skansenie z pozostałej po wymłóceniu słomy najmłodsi tworzyli niezwykłe ozdoby i obejrzeli pokaz pracy kieratu napędzającego sieczkarnię konną. Uczestnicy imprezy zobaczyli także, jak powstawał wieniec dożynkowy, jeden z najważniejszych elementów obrzędów związanych z zakończeniem żniw.
Spacerujący między zagrodami zwiedzający mieli okazję spróbować świeżo ubitego masła z chrupiącym chlebem. Przyjemną niespodzianką dla zwiedzających była również degustacja tegorocznych ogórków kiszonych. Taki poczęstunek stanowił najlepszą zachętę do dalszego poznawania uroków skansenowskiej wsi. Atrakcji nie brakowało. W chłopskich chałupach pracowały gospodynie – tkały na krosnach i haftowały, zielarka pęczkowała zioła, w olejarni turyści uczestniczyli w tłoczeniu oleju rzepakowego. Wiejscy rzemieślnicy, szewc, kowal i plecionkarz pracowali w swych warsztatach, zaś rzeźbiarz w skupieniu wykonywał swoje dzieła. Dzieci wraz z pszczelarzem podbierały miód w pasiece, a także usiadły do koła garncarskiego, by wykonać własne niepowtarzalne naczynia. Zgodnie z muzealnym obyczajem o godzinie 14.00, w kościele z Drążdżewa odprawione zostało nabożeństwo w intencji rolników. Na stoiskach wystawców podczas kiermaszu produktów regionalnych i rękodzieła znaleźć można było bogaty wybór pieczywa, wypieków, tradycyjnych potraw, ręcznie robionych dekoracji i zabawek.
Po Żniwach w skansenie pozostały już tylko wspomnienia. Już teraz jednak skansen zaprasza na kolejne spotkania z zapomnianymi zwyczajami i obrzędami mazowieckiej wsi. Każdego dnia aż do końca wakacji młodzi miłośnicy folkloru mają okazję poznawać sztukę i rękodzieło ludowe podczas zajęć w ramach programu edukacyjnego „Lato w skansenie”. 24 sierpnia w Muzeum odbędzie się wydarzenie poświęcone bardzo szczególnym zwiedzającym. Uczestnicy Dnia Integracji Osób Niepełnosprawnych udowodnią, że razem można pokonać każdą barierę. 1 września zaś w muzeum zrobi się jesiennie. W programie „Wykopków w skansenie” znalazły się warsztaty, pokazy i koncerty folklorystyczne. Więcej informacji o propozycjach przygotowanych przez Muzeum znaleźć można na stronie internetowej mwmskansen.pl.

IP Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe