„Ewentualne procesy”

  • 16.08.2019, 08:44
  • SK
„Ewentualne procesy”
Naczelna pielęgniarka sierpeckiego szpitala w czerwcu wystosowała do Rady Powiatu  i przewodniczącego pismo w sprawie odmowy nawiązania z nią umowy o pracę. Pismo dotyczyło konkursu ogłoszonego przez dyrektora szpitala na stanowisko pielęgniarki naczelnej. Temat poruszono na X sesji Rady Powiatu.

Jak poinformował przewodniczący Rady Powiatu podczas X sesji, do konkursu zgłosiły się cztery panie, z czego dwie pod względem merytorycznym nie spełniały wymogów i zostały odrzucone. Komisja konkursowa, składająca się z dziewięciu osób, na nową pielęgniarkę naczelną wybrała dotychczasową panią pełniącą te obowiązki. 
Zgodnie z przepisami w ciągu 14 dni można było złożyć pismo w sprawie odwołania wyboru. 12 czerwca wyłoniona w drodze konkursu pielęgniarka została wezwana przez dyrektora szpitala, który wręczył jej pismo informujące o odmowie nawiązania z nią stosunku pracy, które zostało również skierowane do przewodniczącej komisji. Pismo owo trafiło także do biura Rady Powiatu. Dyrektor nie zaczekał na stanowisko przewodniczącej w tej sprawie i ogłosił kolejny konkurs na naczelną pielęgniarkę. 
W dalszej części obrad dyrektor ustosunkował się do pisma złożonego przez naczelną pielęgniarkę. Poinformował, że konkurs został ogłoszony i przeprowadzony zgodnie z przepisami. Dodał, że uważa, iż pielęgniarka pełniąca do tej pory funkcję pielęgniarki naczelnej nie sprostała stawianym wymaganiom. Poinformował też, że miały miejsce dwukrotne wystąpienia w sprawie niekompetencji pielęgniarki naczelnej, raz ze strony związków zawodowych, drugi raz ze strony załogi. Dlatego, jak stwierdził, uznał, że procedura konkursowa będzie dalej prowadzona. Ponadto dodał, że w jego ocenie jest to osoba, która nie potrafi organizować pracy pielęgniarskiej, nie potrafi nadzorować pracy, nie potrafi panować nad kosztami oraz skonfliktowała personel. Według dyrektora sama procedura konkursowa nie pozwalała sprawdzić kompetencji osób, a zadane pytania nie były odpowiednie. Jak twierdzi, pytania powinny dotyczyć szpitala, jego funkcjonowania i usprawnienia. Na koniec swojej wypowiedzi dodał, że odbywający się zgodnie z przepisami kolejny konkurs wyłoni kompetentną pielęgniarkę naczelną. 
Do rozstrzygnięcia jednak nie doszło, konkurs przerwano, a stosunek pracy zawarto z dotychczasową pielęgniarką naczelną, która wg dyrektora szpitala jest niekompetentna.

Dyrektor na to 
Na koniec lipca w wystosowaliśmy kilka pytań do przewodniczącego Rady Powiatu w tej sprawie, między innymi zapytaliśmy o stanowisko dyrektora szpitala. W odpowiedzi, pod którą podpisał się starosta, czytamy: <<Odnośnie zatrudnienia Naczelnej Pielęgniarki w Sierpcu Dyrektor SPZZOZ w Sierpcu wyrażał jedynie stanowisko o braku obowiązku nawiązania stosunku pracy z osobą, której kandydatura została wybrana w konkursie, jednakże w dniu 9.07.2019 roku nawiązał z tą osobą stosunek pracy na czas określony 6 lat na podstawie art. 49 ust. 5 i 6 z dnia 15 kwietnia 2011 roku / t.j. Dz. U. z 2018r. poz. 2190/. W uzasadnieniu tej decyzji podaje, że pomimo zgłaszanych wątpliwości zawarł umowę o pracę z kandydatką wybraną w konkursie na stanowisko naczelnej pielęgniarki SPZZOZ w Sierpcu z uwagi na sytuację finansową szpitala, w której nie może narażać podmiotu leczniczego nie będącego przedsiębiorcą na „ewentualne procesy”.>> 
Piątego sierpnia miało miejsce spotkanie z dyrektorem szpitala, żeby dowiedzieć się, dlaczego zmienił zdanie, co było powodem? Dyrektor nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, ani też nie uzasadnił, co wpłynęło na zmianę jego zdania. Przypominamy, że podczas X sesji Rady Powiatu (która miała miejsce 27 czerwca), publicznie podważył kompetencje pielęgniarki naczelnej, oraz wystosował pismo informujące o odmowie zawarcia z nią stosunku pracy. Zatem teraz zaskoczeniem jest dla wszystkich, że tak nagle zmienił zdanie, odwołał ogłoszony kolejny konkurs oraz podpisał umowę o pracę. Dyrektor poinformował,  że tak zostało ustalone, a odpowiedzi na pytania dotyczące kadry szpitala udziela wicestarosta. Dodał, że ten temat jest dla niego zakończony. Uznał, wspólnie w osobami, z którymi zarządza szpitalem, że są sprawy ważniejsze. Na koniec potwierdził, że mimo negatywnego zdania, które posiada na temat pracy pielęgniarki naczelnej, z przyczyn wyższej wagi, czyli np. inwestycji w szpitalu, umowa z pielęgniarką została podpisana, a ogłoszony konkurs, który przerwał, był ogłoszony zgodnie z prawem. 

Stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu 
Sytuacja jest dość niejasna, ponieważ nikt nie wie, co mimo wszystko było powodem, że dyrektor zmienił zdanie i zawarł stosunek pracy, o jakie „ewentualne procesy” chodzi, oraz czy ogłoszona kolejna procedura konkursowa była zgodna z literą prawa. 
Z informacji, które otrzymaliśmy podczas spotkania pierwszej z komisji, wynikało, że niestety  nie doszło do konsensusu pomiędzy członkami. 
Wraz z początkiem sierpnia ponownie wystosowaliśmy kilka pytań do przewodniczącego Rady Powiatu. Po zapoznaniu się z odpowiedziami pojawia się nieodparte wrażenie, że udzielił ich mecenas, a nie osoba przewodniczącego.

 

Oto treść pytań, które zadaliśmy Przewodniczącemu Rady Powiatu wraz z odpowiedziami:

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe