Pożar hali

  • 22.08.2019, 10:44 (aktualizacja 22.08.2019, 10:48)
  • SK
Pożar hali Fot. OSP Ligowo
14 sierpnia tuż po godz 19.00 Powiatowa Straż Pożarna w Sierpcu odebrała zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej, tj. tartaku wraz z magazynem w miejscowości Rokicie gmina Mochowo. Pożar zauważyły i zgłosiły osoby postronne.

Z treści zgłoszenia wynikało, że pali się hala produkcyjna i zagrożony jest budynek mieszkalny. Jako pierwszy na miejsce zdarzenia dotarł zastęp OSP Ligowo. W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ogień obejmował całą kubaturę hali, płomienie wychodziły na zewnątrz, na szczęście w hali nie znajdowały się żadne osoby. Po przyjeździe kolejnych jednostek ustalono, że pali się hala tartaczna wraz z dobudowanym do niej budynkiem magazynowym. Halę stanowił budynek parterowy, niepodpiwniczony, o konstrukcji szkieletowej ze ścianami z płyt warstwowych, oraz dwuspadowym dachem o konstrukcji stalowej pokrytym płytami warstwowymi oraz blachą trapezową. Budynek magazynowy  posiadał jednospadowy dach. W chwili pożaru w obiekcie znajdowały się maszyny, w tym wózki widłowe, ładowarki i maszyny wykorzystywane w procesie produkcji palet oraz około 150 metrów sześciennych drewna. 
Na miejsce zdarzenia przybyły kolejne jednostki gaśnicze. Teren podzielono na dwa odcinki bojowe. Ze względu na konstrukcję dachu grożącą zawaleniem oraz wysoką temperaturę wstrzymano wejście ratowników do wnętrza budynku. W miarę przybywania na miejsce zdarzenia kolejnych zastępów wprowadzono dodatkowe prądy wody, uzyskując 12 prądów gaśniczych w natarciu okrążającym. Ponadto ze względu na słabe ciśnienie w sieci hydrantowej, wodę dowożono z miejscowości Ligowo.
Po odcięciu zasilenia w energię elektryczną konstrukcję dachu zabezpieczono poprzez podparcie odkształconej stalowej kratownicy dachu. Ratowników wprowadzono do wnętrza w sprzęcie ODO. Dalsze działania polegały na częściowej rozbiórce ścian celem dotarcia do źródła ognia, systematycznym gaszeniu i usuwaniu palących się materiałów z hali. Około godziny 21.00 na miejscu pojawił się zastępca komendanta PSP w Sierpcu, który przejął dowodzenie, zaś około godziny 21.50 do działań dołączył pluton "fabryka" z pow. płockiego w sile czterech zastępów. Pożar zlokalizowano, po czym w dalszej części prowadzono działania rozbiórkowe oraz dogaszano ogniska pożaru. W porozumieniu i we współpracy z wójtem gminy Mochowo zorganizowano posiłek regeneracyjny dla uczestników działań.Działania ratownicze zakończono 15 sierpnia po godzinie 1.00.

Spłonęło...
Zdarzenie obejmowało powierzchnię 960 m², o kubaturze 4700 m³, o długości 58 metrów, szerokości 22 metrów i 5 metrów wysokości. Spaleniu uległa konstrukcja hali tartacznej z aneksem kuchennym z wyposażeniem, pomieszczeń socjalnym i toaletą, trak tarczowy, ładowarka – 2 sztuki, wózek widłowy, ładowarka czołowa, wielopiła, trak, piła taśmowa, meble ogrodowe, drewno oraz ręczne narzędzia. W akcji gaśniczej uczestniczyło 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych spoza terenu gminy oraz 5 spoza powiatu.
Za prawdopodobna przyczynę pożaru uznaje się zwarcie instalacji elektrycznej przy traku tarczowym. Straty sięgają co najmniej setek tysięcy złotych.

SK

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Darek
Darek 22.08.2019, 17:02
"Biznesmeni" spali żywcem kilkanaście tysięcy zwierząt. Jak "panowie" zakładacie "biznes" to tak jak inżynierowie projektujący i budujący most - podczas próby obciążeniowej stoją pod mostem. A wy powinniście jak się zaczęło palić to do kurnika i ratować zwierzęta, żeby nie paliły się żywcem.
Nie warci sp.....

Pozostałe