Idzie wrzesień, czas na wykopki…

  • 22.08.2019, 11:11 (aktualizacja 22.08.2019, 11:32)
  • Justyna Cieszyńska 
Idzie wrzesień, czas na wykopki…
Ledwie zakończył się czas żniw, pora już na kolejne prace polowe. W niedzielę 1 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mieli okazję przyłączyć się do wykopków, a potem zasmakować w zebranych ziemniakach, pieczonych wspólnie na ognisku. 

Coroczne święto ziemniaków 
Każda pierwsza niedziela miesiąca w sezonie wiosenno-letnim kojarzy się zwiedzającym z tematyczną imprezą w skansenie, dopasowaną do odpowiedniego okresu w roku. I tak mieliśmy już miodobranie w lipcu czy żniwa w sierpniu. Wrzesień natomiast w kalendarzu rolniczym kojarzy się z kopaniem ziemniaków i przygotowywaniem zapasów na zimę. 
Podczas „Wykopków w skansenie” na turystów czekać będzie jak zwykle mnóstwo atrakcji. Z pomocą autentycznych dawnych narzędzi, jak motyki czy kopaczki konne, będzie można samemu pomóc w kopaniu kartofli, a potem ich sortowaniu. Uczestnicy imprezy zobaczą również, jak wyglądał proces orki konnej i bronowania. W chałupach i obejściach nie zabraknie prezentacji kiszenia kapusty, czesania i przędzenia wełny czy kręcenia powrozów. Wiejska zielarka opowie o właściwościach leczniczych ziół rosnących na polach i w przydomowych ogródkach. Goście, którzy tego dnia odwiedzą polanę z ogniskiem, zostaną uraczeni pieczonymi w popiele ziemniakami.  Jedną z najciekawszych atrakcji będzie Wiejski Kram, który w tym roku obejmą w posiadanie gospodynie z  Koła Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach. Znajdzie się on w jednej z zagród, a zwiedzający będą mogli na nim zakupić ekologiczne warzywa, owoce i przetwory. 
Najmłodsi również nie znajdą chwili czasu na nudę. Z pewnością oddadzą się bez reszty popularnym na początku XX wieku grom i zabawom na szkolnym podwórku, takim jak: przeciąganie liny, toczenie fajerek i obręczy czy chodzenie na szczudłach. W amfiteatrze pieśni i tańce z różnych zakątków Polski zaprezentuje Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca, a Kurpiowska Kapela CARNIACY Z Czarni uprzyjemni czas „kurpsiosko gadko” i skocznymi przyśpiewkami. Tradycyjnie wokół sceny nie zabraknie stoisk z wyrobami rękodzieła oraz pysznymi regionalnymi przysmakami. 

Justyna Cieszyńska 

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe