Czy to jest jeszcze oczyszczalnia ścieków?

  • 28.08.2019, 09:38
  • Artykuł sponsorowany
Czy to jest jeszcze oczyszczalnia ścieków?
.

W roku 2018 na łamach prasy przekazaliśmy informację, że Spółka EMPEGEK   pozyskała dofinansowanie w kwocie netto ponad 10,5 miliona zł na „Rozbudowę 
i przebudowę (modernizację) Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu”. Całkowity koszt robót budowlanych to 21 943 200,00 zł. Dofinansowanie powyższe otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”  II oś Priorytetowa „Ochrona środowiska, w tym adaptacje do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ramy czasowe tej inwestycji zamykają się w drugiej połowie roku 2020. Budowa ruszyła w drugim kwartale roku 2018, a generalnym wykonawcą tego przedsięwzięcia inwestycyjnego jest firma IDS-BUD S.A. z siedzibą w Warszawie, wyłoniona w postępowaniu przetargowym przy zachowaniu zasad konkurencyjności określonych w wytycznych NFOŚiGW w Warszawie. Zasady te są podobne do zasad określonych w Ustawie o zamówieniach publicznych. Zatwierdzony projekt rozbudowy i modernizacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu polega na dobudowaniu do już istniejących urządzeń węzła osadowego oraz gazowego wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Na koniec drugiego kwartału 2019 roku zadanie to zostało zrealizowane w 35,66 %, co w ujęciu finansowym oznacza dotychczasowy wydatek w wysokości 7 824 966,21 zł.

Z ważniejszych obiektów realizowanych w ramach powyższego przedsięwzięcia inwestycyjnego wymienić należy:
-budynek procesowy (serce elektrociepłowni),
-budynek magazynowy oraz fundamenty dla urządzeń związanych z wytwarzaniem 
i uzdatnianiem oraz magazynowaniem biogazu, 
-sieci kablowe,
-sieci kanalizacji sanitarnej.

Do wybudowania pozostaje jeszcze osadnik wstępny, a także adaptacja na zbiornik retencyjny zbędnego w nowym układzie i istniejącego od wielu lat osadnika Imhoffa. W tym momencie dochodzimy do odpowiedzi na pytanie, które jest tytułem niniejszego artykułu, czyli czy to jest jeszcze oczyszczalnia ścieków?

Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. To jest oczywiście oczyszczalnia ścieków, w której realizuje się proces oczyszczania ścieków wytwarzanych w naszej sierpeckiej aglomeracji, ale równocześnie będzie to także bioelektrownia wytwarzająca  energię elektryczną i cieplną o łącznej mocy ponad 600 kW oraz zakład produkcji nawozów, który już wytwarza organiczno-mineralny środek o nazwie handlowej OrCal®SR pHregulator poprawiający właściwości gleby. Substratami do wytwarzania skorelowanej energii oraz pHregulatora są odpady powstające w procesie oczyszczania ścieków. Wykorzystując technologie zastosowane w naszej oczyszczalni, bezpośrednio przyczyniamy się do zmniejszania negatywnego wpływu całego obiektu na środowisko naturalne, przekształcając odpady w produkt.
Wytwarzana z biogazu powstającego w wyniku przetwarzania osadów ściekowych energia elektryczna i energia cieplna posłużą do zabezpieczenia potrzeb własnych instalacji 
w tym zakresie. Z obliczeń projektowych wynika, że energii tej nie zawsze wystarczy dla zainicjowania i przeprowadzenia wszystkich procesów technologicznych, gdyż procesy 
te charakteryzują się dużą zmiennością i dodatkowo realizowane są w różnej temperaturze otoczenia. Docelowo może, ale nie musi wystąpić deficyt tych energii. Zatem dla zapewnienia ciągłości pracy oczyszczalni, co jest oczywistym priorytetem, przyłączona ona będzie dodatkowo zarówno do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, jak i zewnętrznej sieci gazowej.

    Czy można sobie wyobrazić jeszcze inne funkcje naszej oczyszczalni? Nie tylko można, ale nawet trzeba, gdyż musimy być zawsze pół kroku przed wyzwaniami, jakie niesie rozwój naszego miasta. Aktualnie Spółka pracuje nad kolejnymi różnymi wariantami optymalizująco-rozwojowymi w dziedzinie zwiększenia zdolności oczyszczania ścieków. Powinno to zagwarantować dalszy rozwój Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu, również w związku z sygnałami wysyłanymi w tym zakresie w kierunku Spółki, zarówno z Gminy Sierpc, jak i od miejscowego przemysłu.

Artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe