Inwestor wkracza do Sierpca. 500 miejsc pracy staje się faktem!

  • 05.09.2019, 08:07 (aktualizacja 05.09.2019, 08:14)
  • MaK
Inwestor wkracza do Sierpca. 500 miejsc pracy staje się faktem!
2 września o godzinie 17:00 rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Sierpca zwołana na wniosek burmistrza Jarosława Perzyńskiego.  W obradach uczestniczyło 15 radnych, co stanowiło kworum do prawomocnego podejmowania uchwał.

Pierwsze spory przy porządku obrad
Porządek obrad przewidywał podjęcie dwóch uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła przystąpienia gminy miasto Sierpc do realizacji projektu pod nazwą "Szkoła ćwiczeń dla miasta Sierpca, Płocka oraz powiatu sierpeckiego województwa mazowieckiego” w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.  Drugi punkt dotyczył podjęcia uchwały Rady Miejskiej w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości. Już na samym początku sesji burmistrz Jarosław Perzyński poprosił o dodatkowe wprowadzenie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez gminę-miasto Sierpc umowy ustanowienia służebności pod warunkiem.  Właśnie te dwa ostatnie punkty miały stanowić kolejne dokumenty, które miały z kolei przybliżyć do finalizacji, w najbliższych tygodniach, kwestii związanych z uruchomieniem inwestycji na terenie naszego miasta przez firmę Dino Polska. 
Radna Barbara Gil w sposób zdecydowany przeciwstawiła się wprowadzaniu nagłych zmian w porządku obrad, twierdząc, że nie było wystarczającego czasu na zapoznanie się z treścią uchwały. Swoje niezadowolenie wyrazili także panowie Rudowski oraz Jaworowski.
Burmistrz argumentował zasadność wprowadzenia pod obrady uchwały faktem, że negocjacje z potencjalnym inwestorem toczą się dosłownie do ostatniej chwili. Efektem tychże negocjacji może być, potencjalnie, około 500 nowych miejsc pracy, a także milionowe wpływy z podatków do budżetu miasta. Zdaniem Jarosława Perzyńskiego ta inwestycja była łakomym kąskiem dla wielu gmin, ale też wiele gmin mimo faktu podpisania listów intencyjnych nie zdołało rozpocząć inwestycji z uwagi na brak elastyczności, szybkości działania i determinacji, którą, zdaniem burmistrza, wykazują się właśnie sierpeccy negocjatorzy. 
Wojciech Jaworowski ripostował, że wszyscy radni są zdecydowanie za finalizacją inwestycji. Problem natomiast tkwi w nadmiernym, jego zdaniem, pośpiechu związanym ze zwoływaniem sesji czy też właśnie wprowadzaniem dodatkowych punktów tuż przed jej rozpoczęciem.
Przed przyjęciem porządku obrad głos zabrał jeszcze radny Jerzy Stachurski, który stwierdził, że mimo trwających blisko 2 lata negocjacji związanych z inwestycją, radni nie mieli okazji zapoznać się chociażby z treścią listu intencyjnego czy też nie byli zaznajomieni z przebiegiem rozmów.
- Szanowni Państwo, tyle się mówi, że jest to niezwykle ważna inwestycja dla wszystkich, dla radnych, dla mieszkańców... Mówimy o pieniądzach, podatkach, zatrudnieniu i innych rzeczach... Wpuśćmy ten punkt pod obrady (...) i spróbujmy zdecydować wtedy, co będzie dobre dla nas wszystkich - zakończył dyskusję wiceprzewodniczący Waldemar Frydrychowicz.
Ostatecznie, po blisko 45 minutach, radni zdecydowali (w wyniku głosowania, którego domagał się radny Rudowski), że punkt zaproponowany przez burmistrza zostanie wprowadzony do porządku obrad.

W końcu do meritum
Ostatecznie około 18:00 radni przystąpili do realizacji porządku obrad. O wielkim sukcesie Szkoły Podstawowej nr 3 piszemy TUTAJ.

Dino Polska i 500 miejsc pracy
- Szanowni Państwo. Jesteśmy już na ostatniej prostej. Chciałbym podkreślić, że jeżeli w ciągu najbliższych tygodni zostaną zrealizowane wszystkie plany, o których Państwa informowaliśmy, to z całą stanowczością mogę powiedzieć, że ta rada oraz ten burmistrz będą zapamiętani na długie lata, bo nie było, od dawien dawna, w historii naszego miasta nowej inwestycji, która mogłaby w tak wydajny sposób zmniejszyć bezrobocie, dać pensję  tak wielu pracownikom, czy dać wpływy do kasy miasta chociażby w postaci 38% od zapłaconych  podatków PIT - rozpoczął debatę Jarosław Perzyński.
Przedstawione do akceptacji rady projekty dwóch uchwał są zdaniem burmistrza skomplikowane z punktu widzenia prawnego. Prace nad nimi trwały dość długo. Bezpośrednio zaangażowany w rozmowy ze strony miasta był między innymi mecenas Marcin Zasadowski, a  ze strony inwestora, czyli firmy Dino Polska, również grupa prawników. Najważniejszą informacją, jaką podał pan burmistrz, jest fakt, że miasto nie zgodzi się na ustępstwa w postaci zamiany czy służebności do momentu, dopóki inwestycja nie zostanie wykonana.

Kilka faktów od inwestora
Następnie głos zabrał pan Rafał Rędzikowski, przedstawiciel firmy Dino, odpowiedzialny za powstanie Centrum Dystrybucyjnego dla sklepów Dino w miejscowości Sierpc. W swoim wystąpieniu przede wszystkim podziękował burmistrzowi Jarosławowi Perzyńskiemu, wiceburmistrzowi Piotrowi Nowakowskiemu oraz mecenasowi Marcinowi Zasadowskiemu za zaangażowanie w powstanie inwestycji. Jego zdaniem to właśnie dzięki ich wytężonej pracy centrum powstanie w tempie ekspresowym. Firma Dino jest już w posiadaniu prawomocnego pozwolenia na budowę i ma założony dziennik budowy. Do realizacji inwestycji są także zebrane klauzule poufności od firm, które chcą przystąpić do przetargu. Jedynym warunkiem, by odesłać dokumentację do wyżej wymienionych firm, jest podjęcie przez radę dwóch uchwał, które zostały wprowadzone do porządku obrad. Pierwsza z uchwał ma polegać na zamianie działki (która jest własnością miasta, a  w przyszłości będzie działką ze zbiornikiem retencyjnym, niezbędnym z uwagi na brak kanalizacji deszczowej) na drogę, która zostanie wybudowana przez Dino Polska. Druga uchwała dotyczy służebności, która umożliwi przejazd samochodów ciężarowych. Według informacji podanych przez pana Rędzikowskiego, centrum będzie miało powierzchnię 45000 m², zatrudnionych będzie około 500 osób. 15% załogi stanowić będzie kadra biurowa, natomiast pozostałe 85% będzie zatrudnione przy produkcji i dystrybucji. Będzie to szóste centrum dystrybucyjne Dino Polska na terenie naszego kraju. Na tę chwilę działają 4 podobne centra, jedno zaś jest w trakcie budowy i znajduje się w miejscowości Łobez. Szóstym będzie zakład w Sierpcu. Niewątpliwie najważniejszą informacją jest termin zakończenia budowy. Otóż zdaniem pana Rędzikowskiego Dino Polska dokłada wszelkich starań, by otwarcie inwestycji nastąpiło na koniec 2020 roku.

Wątpliwości
W trakcie obrad pojawiło się kilka wątpliwości związanych z procesem zamiany działek. Radny Stachurski podniósł m.in. problem związany z zapisem, w myśl którego na chwilę obecną jedna z działek, po której biec ma droga wybudowana przez firmę Dino Polska, a następnie ma podlegać zamianie, jest w posiadaniu osoby fizycznej. Radny apelował o wykreślenie tego zapisu. Mimo faktu, iż firma Dino Polska jest w posiadaniu umowy przedwstępnej z właścicielem działki i obligatoryjnie po przyjęciu przez radę uchwał stanie się (w wyniku zakupu) właścicielem ww. działki, radni, chcąc zabezpieczyć interesy miasta, stali na stanowisku, by zmienić zapis w uchwale. Ostatecznie po konsultacjach z prawnikiem inwestora,  po ponad godzinnej dyskusji i szeregu wyjaśnień, wprowadzono poprawkę do uchwał polegającą na dopisaniu słowa "umowa przedwstępna". 

Wnioski
Na zakończenie obrad wystąpił po raz kolejny pan Rafał Rędzikowski, dziękując jeszcze raz osobom zaangażowanym w negocjacje, stwierdzając  jednocześnie, że uczestnictwo w obradach Rady Miejskiej było dla niego cennym doświadczeniem. Natomiast dla miasta i jego mieszkańców najważniejszą konkluzją wynikającą z obrad jest fakt, że owiana dotychczas tajemnicą inwestycja staje się faktem. Miasto zyska potężny zakład pracy, o którym w enigmatyczny sposób mówiło się od kilku lat. Oglądając sesję rady, nie dziwię się dlaczego. Cieszy jednak fakt, że już teraz możemy mówić głośno i z dumą.

 

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe