ODDAJCIE AKT WŁASNOŚCI

  • 22.03.2017, 13:16 (aktualizacja 29.03.2017, 13:18)
  • SK
ODDAJCIE AKT WŁASNOŚCI
19 lipca ubiegłego roku Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa w Sierpcu oddała do użytku budynek wielorodzinny na ul. Jana Pawła II 38. Minęło 8 miesięcy, a właściciele mieszkań nadal nie otrzymali aktu własności.

Budynek zamieszkały przez trzydzieści trzy rodziny oraz położony na parterze lokal handlowo- użytkowy to obecnie problem dla każdej ze stron. Jak się okazało, przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak poprawnie sporządzonego aktu praw własności. Z redakcją skontaktował się jeden z mieszkańców bloku i prosi o pomoc. Jest oburzony, ponieważ prawie od roku nie może się zameldować we własnym mieszkaniu.

-Już prawie rok gdy nie mam aktu własności mieszkania i nie mogę się zameldować we własnym mieszkaniu. To przechodzi wszelkie pojęcie, nikt nam nic nie mówi, poza przeciąganiem w czasie i tłumaczeniem, że nie mogą dojść do porozumienia z właścicielem lokalu handlowego na parterze. Co ma piernik do wiatraka?! Płaciłem po 3 tysiące złotych za metr mieszkania w stanie deweloperskim, w który zainwestowałem, teraz nie mogę się zameldować. Dzieci na studiach nawet adresu zameldowania podać nie mogą, bo takowego nie mają. Dobrze, że właściciel mojego poprzedniego mieszkania jest uprzejmy, bo dzięki temu chociaż pocztę na telefon mogę odebrać. Spółdzielnia co ma brać, to od nas bierze, ale do skontaktowania się z nami, podania terminu otrzymania aktów własności mieszkań, za które sowicie zapłaciliśmy, to jak nic nie było, tak nie ma. Zrobili wielką pompę na otwarcie i tyle, teraz cisza, zbywają nas. Jak tak można?!”- mówi mieszkaniec bloku na ul. Jana Pawła II 38.

Zapytaliśmy prezesa SML-W  Józefa Chmielewskiego, jaka jest przyczyna braku aktów własności mieszkań? Jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce i kiedy mieszkańcy bloku Jana Pawła II 38 otrzymają akt własności ?

- Zarząd Spółdzielni po oddaniu i rozliczeniu inwestycji przy ul. Jana Pawła II 38 rozpoczął przygotowania do ustanowienia praw własności. Budynek wielorodzinny składa się z lokalu użytkowego na parterze i 33 lokali mieszkalnych. Warunkiem zawarcia aktów z właścicielami lokali mieszkalnych było w pierwszej kolejności sporządzenie aktu z właścicielem lokalu użytkowego. Właściciel lokalu użytkowego zlecił Kancelarii Notarialnej w Płocku sporządzenie aktu notarialnego, który został spisany w dniu 30.10.2016 r. Wymieniony akt notarialny oddalił Sąd Rejonowy w Sierpcu. Kancelaria Notarialna w Płocku w dniu 5.12.2016 r. przygotowała kolejny, tym razem poprawiony akt, który niestety Sąd Rejonowy w Sierpcu  również oddalił. W związku z tym Zarząd Spółdzielni po konsultacjach prawnych zlecił Kancelarii Notarialnej w Sierpcu przygotowania nowego aktu notarialnego dla lokalu użytkowego. Aktualnie taki akt jest w trakcie przygotowywania. Dopiero po jego sporządzeniu i podpisaniu będziemy sporządzać akty z właścicielami 33 mieszkań. Liczymy, że w kwietniu nastąpi podpisanie aktu na lokal użytkowy - powiedział Jan Chmielewski, prezes spółdzielni mieszkaniowej.

Właściciel lokalu położonego na parterze sam zachodzi w głowę jak rozwiązać ten problem,. Spółka poczyniła w tej sprawie szereg kroków zmierzających do pomyślnego zamknięcia sprawy. Na chwilę obecną wszystko stanęło w punkcie wyjścia, a Właściciel lokalu handlowego czeka na pozytywne zatwierdzenie przez Sąd w Sierpcu dokumentów notarialnych.

-„Dwukrotnie sporządzone zostały akty notarialne. Wydawało sie, że jest wszystko dobrze. Każdy dokument został przeanalizowany przez naszych mecenasów. Nie możemy zrozumieć dlaczego Sąd w Sierpcu odrzuca dokumentację notarialną. Z naszej strony robimy wszystko, by ta sprawa dobiegła końca, by każdy spał spokojnie mając w posiadaniu akt własności. Jesteśmy w ciągłym kontakcie ze spółdzielnią mieszkaniową w Sierpcu, opłacamy wszystkie niezbędne czynności by sprawa dobiegła końca, za głowę się łapiemy co z tym zrobić. To jest trudna sytuacja, ponieważ są trzy rodzaje własności, by to uregulować wg Sądu należy sporządzić teraz trzy akty własności zanim zostanie przygotowany czwarty ostateczny akt. Bazując na dokumentach, którymi dysponujemy z naszej strony wszystko jest w porządku. Problemem jest interpretacja dokonywana przez Sąd w Sierpcu”- powiedział Zdzisław Kopeć Dyrektor Spółki w Płocku.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bidon
bidon 11.03.2018, 11:27
No to pięknie, niejeden ma jeszcze do spłacania kredyt hipoteczny http://www.prawoty.pl/kredyty/… a tu taka sytuacja, oddaj akt własności.

Pozostałe