UWAGA NA OSZUSTÓW

  • 02.05.2017, 11:06 (aktualizacja 11.05.2017, 11:09)
  • Opr. SK
UWAGA NA OSZUSTÓW
Na temat sposobu działania oszustów metodą „na wnuczka" lub „na policjanta” oraz jak nie stać się ich ofiarą, wie coraz więcej osób. Jednakże nadal wiele osób w taki właśnie sposób traci pieniądze, często będące oszczędnościami życia. Dlatego w każdej sytuacji należy zachować ostrożność i rozwagę.

Oszuści na swoje ofiary z reguły wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Fałszywi krewni wykorzystują w ten sposób ludzką dobroć. Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam, dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika. Czasami oszuści podszywają się pod policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy Policji, a nawet prokuratorów, zajmujących się rozpracowywaniem oszustów lub mających pomagać członkom rodziny. Dlatego w każdej sytuacji należy zachować ostrożność i rozwagę.

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Unikajmy wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane, za kogo mogą się podszyć. Nie informujmy dzwoniącej do nas osoby o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub  jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków. W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta lub nawet za prokuratora, który zajmuje się rozpracowywaniem oszustów, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Jeśli to możliwe kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Należy być czujnym, bowiem zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

 

POLICJA
Łącząc się z numerem 997 bez wcześniejszego przerwania połączenia z nieznajomą osobą możecie zostać przekierowani na inny numer oszustów, a nie na numer Policji !
Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie
W momencie kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta lub wnuczka,  natychmiast zakończmy rozmowę! Jak najszybciej zawiadomcie oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także pod numer (024) 275-92-00.

Opr. SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zbyszek
zbyszek 16.05.2018, 18:20
Obecnie to szczególnie trzeba pilnować dokumentów tożsamości na które chętnie polują oszuści po to aby wyłudzić tego typu pozabankowe pożyczki: http://www.finansowka.info.pl/… chociaż powinno to być niewykonalne.

Pozostałe